Takmer všetky hlavné krajiny vyvážajúce čaj sú bývalé britské kolónie. Pestovanie a predaj aromatických povzbudzujúcich lístkov je pre ne stále jedným z najvýznamnejších devízových zdrojov. Čaj obvykle nepochádza od drobných pestovateľov, ale z veľkých plantáží a predáva sa v dražbe na svetovom trhu. Ceny kolíšu a značne sa líšia v závislosti od odrody a regiónu.

Kúpou čaju so známkou FAIRTRADE® prispejete k zlepšeniu životných a pracovných podmienok drobných pestovateľov čaju aj zberačiek a zberačov čaju na plantážach.

Čaj je okrem vody najrozšírenejším nápojom – každú sekundu sa na svete vypije 15 000 šálok. Na čajových plantážach panujú často veľmi zlé pracovné podmienky. Aj drobní pestovatelia čaju naliehavo potrebujú podporu.

ČASTÉ PROBLÉMY PRI PESTOVANÍ ČAJU

  • Čaj pestujú väčšie spoločnosti na plantážach aj drobní pestovatelia. Drobní pestovatelia však často potrebujú podporu, aby udržali krok s tlakom na cenu a lepšou kvalitou čaju z plantáží.
  • Mnoho zberačiek a zberačov na čajových plantážach je od svojich zamestnávateľov silne závislých tak finančne, ako aj čo sa týka uspokojenia svojich základných životných potrieb, pretože väčšinou žijú na pozemkoch majiteľov plantáží.
  • Zlé pracovné podmienky a platy nižšie než minimálna mzda nie sú výnimkou.

ČO PRINÁŠA FAIRTRADE

Fairtrade zlepšuje podmienky pre drobných pestovateľov čaju aj pre zberačov na čajových plantážach.

  • FAIRTRADOVÝ PRÍPLATOK UMOŽŇUJE SOCIÁLNE, EKOLOGICKÉ A EKONOMICKÉ PROJEKTY
  • STANOVENÉ PRACOVNÉ PODMIENKY NA ČAJOVÝCH PLANTÁŽACH
  • ČLOVEK V STREDOBODE ZÁUJMU ŠTANDARDOV PRE OCHRANU ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA