Vo Fairtrade Česko a Slovensko chceme podporiť úsilie porozumieť vzťahom vo svete a pripravovať sa na život v 21. storočí. Pre život v našom svete je stále dôležitejšie, aby človek vedel kriticky premýšľať a načúvať druhým, analyzovať informácie, reflektovať kontext a individuálne aj kolektívne reagovať na nové výzvy a zmeny. Zorientovať sa v prepojenom a meniacom sa svete nám pomáha globálne vzdelávanie. To prispieva k pochopeniu nášho vzťahu k ostatným ľuďom a miestam vo svete. Smeruje nás k prijatiu zodpovednosti a nachádzaniu spôsobov, ako spolu žiť s ohľadom na potreby všetkých a pri zachovaní limitov planéty.
ČO UČIŤ
Ak sa chceme globálnemu vzdelávanie venovať v škole, skautskom oddiele či v knižnici, môžeme využiť vzdelávacie metodiky alebo lekcie z webovej stránky www.globalnevzdelavanie.sk.
Na Slovensku sa globálnemu vzdelávaniu venujú viaceré neziskové organizácie s rôznym záberom. Chýbal nám však jednoduchý a dostupný prehľad, čo všetko sa v rámci globálneho vzdelávania na Slovensku ponúka. Preto sme v spolupráci s platformou Ambrela pripravili prehľad TOP 40 možností, čomu sa venovať v globálnom vzdelávaní postavených na osobných a aktuálnych tipoch. TOP 40 GLOBÁLNEHO VZDELÁVANIAmôžu využívať formálni aj neformálni vzdelávatelia. Výber je postavený na osobných a aktuálnych tipoch 11 odborníčok a odborníkov slovenského globálneho rozvojového vzdelávania z 11 organizácií: Človek v ohrození, CEEV Živica, PDCS, Slovenská nadácia pre UNICEF, Academia Nova, Green Foundation, Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj, Impact Games, Nadácia Milana Šimečku, eRko a Fairtrade Česko a Slovensko.
V globálnom vzdelávania sa môžete venovať témam ako klimatická zmena, chudoba, detská práca, výrub dažďových pralesov, pracovné podmienky, globalizovaný obchod, zodpovedná spotreba alebo migrácie. Téma fair trade sa dotýka mnohých týchto tém, pre výučbu môžete využiť niektoré z našich vzdelávacích lekcií:
Túto vzdelávaciu lekciu o banánoch sme upravili z lekcie britskej Fairtrade Foundation s názvom Bananas do not just grow on trees. Účastníci a účastníčky sa zamerajú na pôvod potravín, na úlohu globálnych spotrebiteľov a na rôzne faktory cenovej politiky našich obľúbených produktov. Počas lekcie účastníci a účastníčky spolupracujú na vypracovaní štatistík, premýšľajú o spravodlivosti pri zabezpečovaní potravín a skúmajú pomer síl jednotlivých aktérov dodávateľského reťazca. Odporúčame si k téme prejsť aj interaktívny web Príbeh banánov – www.storyofbanana.com/sk.
Vďaka tejto lekcii z dielne Fairtrade Foundation pomocou práce s kartičkami účastníci a účastníčky identifikujú, čo my ako ľudia potrebujeme na zabezpečenie dôstojného života. Diskutujú tiež, ako sa od seba líšia túžby a potreby. Lekcia využíva ako kontext pre učenie prípadovú štúdiu z kakaovej farmy v Pobreží Slonoviny. Lekcia je určená pre žiakov a žiačky základných škôl, ktorí už sú oboznámení so základmi systému Fairtrade.
Skrze príbehy pestovateľov kakaa z Pobrežia Slonoviny sa účastníci a účastníčky stretnú s prekážkami a problémy, ktorým pestovatelia čelia, ale tiež sa zamyslia nad tým, ako by sa daná situácia dala riešiť a čo by s tým mohli robiť oni sami. K téme odporúčame využiť zdarma výstavu Cena kakaa.
Prostredníctvom zhliadnutia medzinárodne oceneného dokumentárneho filmu V tieni kakaovníka sa účastníci a účastníčky bližšie zoznámia s podmienkami pestovania kakaa v západoafrickej krajine Pobrežie Slonoviny. V následnej reflexii pracujú so svojimi emóciami prameniacimi zo zhliadnutia dokumentu a zdieľajú s ostatnými svoje pocity, postrehy a otázky, ktoré v nich dokument vyvolal.
Účastníci a účastníčky preskúmajú, kto sú aktéri v systéme Fairtrade a ako medzi nimi putujú peniaze a suroviny. Na príklade kávy si názorne ukážu, komu kto platí za suroviny a služby, ako je poskladaný dodávateľský reťazec a akú úlohu v ňom zohráva Fairtrade International a audítorská spoločnosť FLOCERT. Účastníci a účastníčky porozumejú, kto musí byť v systéme Fairtrade certifikovaným partnerom a na čo slúžia licencie. Pre pochopenie dodávateľského reťazca a sily jednotlivých aktérov odporúčame pred touto lekciou zaradiť vzdelávaciu lekciu Záhada lacných banánov.
Táto stolová hra približuje situáciu pestovateľov kávy v Kostarice. Vitaj v provincii Alajuela na severe Kostariky. Ľudia tu pestujú kávu arabiku. Aj ty máš sen o vlastnej kávovej farme, ktorá by dobre uživila tvoju rodinu. Bude to chcieť šťastie, ale tiež veľa fyzickej námahy. Tvoj postup zásadne ovplyvní globálne ekonomické okolnosti a dopady klimatickej zmeny. Zvládneš sa priblížiť k svojmu snu?
Prostredníctvom vedomostnej hry inšpirovanou televíznou súťažou sa účastníci a účastníčky dozvedia viac informácií o fungovaní systému Fairtrade a jeho prínosoch pre zapojených pestovateľov v krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky a to pomocou 40 herných otázok. Počas hry sa účastníci a účastníčky snažia pomocou správnych odpovedí na súťažné otázky prepojiť všetky tri strany herného plánu.
Počas tejto lekcie sa účastníci a účastníčky zoznámia s podmienkami pestovania kakaa v západoafrickej krajine Sierra Leone. Objasnia si základné pojmy týkajúce sa udržateľného poľnohospodárstva a Fairtrade, ktoré okrem iného kladie dôraz na ochranu dažďových pralesov. Pomocou metódy INSERT preskúmajú päť spôsobov ochrany životného prostredia a boja s klimatickou zmenou, ktorá zásadne ovplyvňuje životy pestovateľov po celom svete.
V tejto vzdelávacej lekcii sa účastníci a účastníčky zoznámia na príklade bavlny s problematikou geneticky modifikovaných plodín. Skrze príbehy konkrétnych ľudí, prácou s textom a diskusiou objavia vplyvy (a prínosy) využívania geneticky modifikovanej bavlny na pestovateľov v Indii.
Lekcia porovnáva konvenčný a ekologický spôsob pestovania plodín, konkrétne pracuje s príkladmi z banánových, ananásových a kávových plantáží v Latinskej Amerike a zo slovenského poľnohospodárstva. Účastníci a účastnícky pracujú v skupinách s textami, fotografiami a citáciami pestovateľov, zisťujú informácie o rôznych spôsoboch poľnohospodárstva a zoznamujú sa s prínosmi poľnohospodárstva certifikovaného bio a Fairtrade.
Lekcia poskytuje vhľad do práce a ťažkostí, za ktorých vzniká zdanlivo samozrejmá každodenná komodita – káva. Pomocou textov výstavy Kávová kríza nahliada do pestovania kávy z troch pohľadov: ekonomického, sociálneho a environmentálneho. Je vystavaná na princípe skupinovej práce a vzájomného zdieľania a vedie k uvedomeniu, ako môžem ako zodpovedný spotrebiteľ a aktívny občan prispieť k spravodlivým podmienkam v obchode s kávou.
Venovať sa globálnym témam je super. Pokiaľ chcete vzdelávanie posunúť na ďalšiu úroveň, objavujte celú šírku globálneho vzdelávania. Ešte dôležitejšie než ČO učiť je AKO to učiť. Preto sú neoddeliteľnou súčasťou globálneho vzdelávania aj princípy a hodnoty, na ktorých vzdelávanie stojí. Vďaka im sú ľudia viac schopní a ochotní aktívne sa podieľať na riešení lokálnych a globálnych problémov. Globálne vzdelávanie funguje ako celok, práve ako taký prispieva k pochopeniu rozdielov, podobností a súvislostí medzi životmi ľudí vo svete a uľahčuje porozumenie jednotlivým procesom, ktoré ich ovplyvňujú.
Pri organizovaní osvetových podujatí môžeme rozmýšľať nielen o samotnej téme akcie a vplyve, ale aj o hodnotovom rámci, ktorý svojou akciou často nevedomky komunikujeme navonok – k tomu odporúčame náš materiál Informujeme o svete.
Kontakt: Stanislav Komínek, stanislav.kominek@fairtrade.cz
Navigace
Bavlněné noviny
Fairxeso aneb férové pexeso – náhled (CZ)
Prezentace Příběh Theresy
Vzdělávací hra Fairtradový AZ kvíz
Vzdělávací hra Kostarika
Vzdělávací lekce Cena kakaa
Vzdělávací lekce Geneticky modifikovaná bavlna
Vzdělávací lekce Kávová krize
Vzdělávací lekce Není plantáž jako plantáž
Vzdělávací lekce Ochránci pralesa
Vzdělávací lekce Role ve Fairtrade
Vzdělávací lekce Záhada levných banánů
Vzdělávací lekce Seznámení s mapou
Vzdělávací lekce Ve stínu kakaovníku
Vzdělávací lekce Základní potřeby
Přehled TOP 5 globálního vzdělávání (CZ)
Férový svět (CZ)
Vzdělávací lekce Cena kakaa (CZ)
Květinové noviny 2023 (CZ)
Kávové noviny 2022 (CZ)
Kakaové noviny 2019 (CZ)
Jak funguje Fairtrade (CZ, brožura)
Fairtrade – udržitelný obchod: Jak Fairtrade naplňuje Cíle udržitelného rozvoje OSN (CZ)