Nákup fairtradových výrobkov

Jednou z možností, ako môžeme pestovateľov a pestovateľky podporiť, je naša spotrebiteľská voľba. Individuálni aj verejní spotrebitelia s s každým vydaným eurom volia, aký svet chcú okolo seba mať. Nakupujte výrobky Fairtrade!

Pestovatelia v krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky často žijú v chudobe. Pestovatelia kakaa musia čeliť nízkym výkupným cenám, v západoafrickom Côte d’Ivoire (Pobrežie slonoviny) žijú s menej než 1 USD na deň. Podporiť ich môžeme etickým nákupom, nákupom fairtradových výrobkov.

ČO NAKÚPIŤ

Medzi fairtradové výrobky patria predovšetkým káva, kakao, trstinový cukor, tropické ovocie, čaj, ryža alebo bavlna. Ide väčšinou o plodiny, ktoré nerastú v našom klimatickom pásme.

Ucelený prehľad výrobkov so známkou FAIRTRADE na českom a slovenskom trhu nájdete v našom katalógu TASTE. Od roku 2016 v ňom predstavujeme pestrú škálu fairtradových výrobkov. Spotrebiteľom ukazuje, čo možno na českom a slovenskom trhu zohnať, a obchodníkom dáva inšpiráciu pre rozširovanie portfólia produktov so známkou FAIRTRADE v ich ponuke. Súčasná podoba katalógu je z roku 2018, nový zameraný iba na slovenský trh pripravujeme na jeseň 2020. Prezrite si katalóg TASTE.

KDE NAKÚPIŤ

Fairtradové potraviny je možné v Slovenskej republike kúpiť od roku 2005, keď sa k nám začali dovážať prvé fairtradové výrobky, začalo sa rozvíjať povedomie o fair trade. Naša organizácia Fairtrade Česko a Slovensko zastupuje aj Slovensko od roku 2014.

Spočiatku sa dali kúpiť fairtradové výrobky len v špecializovaných predajniach a zdravých výživách. Posun v dostupnosti a predajoch prišiel v roku 2010, keď tieto výrobky začali postupne do svojej ponuky pridávať supermarkety.

V súčasnosti kúpite fairtradové výrobky takmer všade – v malých obchodíkoch, sieťach supermarketov aj v e-shopoch. Spotrebitelia a spotrebiteľky si už môžu vyberať výrobky s certifikačnou známkou FAIRTRADE alebo výrobky členov Svetovej fairtradovej organizácie. Pozrite sa na nášho sprievodcu Ako spoznať fairtradové výrobky.

BUĎTE PRÍKLADOM

Buďte inšpiráciou vy sami. Vyfoťte sa s fairtradovými výrobkami a postnite fotku s #FandimFairtrade alebo #KupujemFairtrade. Alebo nám fotku pošlite e-mailom a dáme ju na náš facebook www.facebook.com/FairtradeCZSK.

Či už nakupujete do svojej domácnosti, kancelárie alebo úradu, každým svojím zodpovedným nákupom podporujete svojich pestovateľov a pestovateľky v krajinách globálneho Juhu.