Nákup fairtradových výrobkov

Najjednoduchší spôsob, ako sa zapojiť do Fairtrade, je hľadať v obchodoch fairtradové produkty. Na obaloch produktov je síce známka FAIRTRADE malá, ale veľa znamená pre zapojených pestovateľov a pracovníkov. Vďaka Fairtrade majú farmári istotu minimálnej ceny za svoju produkciu a sú tak chránení proti výkyvom na trhu. Okrem toho majú navyše k dispozícii peniaze vo forme fairtradového príplatku. Svojou voľbou tak prispievate k spravodlivej a udržateľnej budúcnosti pestovania kávy, kakaa alebo napr. banánov.

ČO NAKÚPIŤ

Medzi fairtradové komodity patria predovšetkým káva, kakao, banány, kvetiny, trstinový cukor, čaj, bavlna, ryža alebo víno. Konkrétne v obchodoch nájdete fairtradové čokolády, cukrovinky, raňajkové cereálie, zmrzliny, mletú či zrnkovú kávu, rezané kytice, bio banány, ovocné džúsy, bavlnené tašky, čaje a mnoho ďalších výrobkov.

KDE NAKÚPIŤ

Fairtradový tovar dnes už na Slovensku nájdete nielen v malých obchodoch a kaviarňach, ako to bolo kedysi, ale už aj v sieťach veľkých supermarketov, v drogériách, na čerpacích staniciach, na stránkach online supermarketov aj v obchodoch a e-shopoch konkrétnych predajcov.

Medzi najväčších predajcov fairtradovej kávy v SR patria Tchibo, OMV Slovenská republika v rámci konceptu Viva café a spoločnosť Miko káva. Fairtradovú kávu však ponúka aj celý rad kaviarní a lokálnych pražiarní, napríklad pražiareň Cafezia.

V predaji fairtradového kakaa acukroviniek z neho vyrábaných vedie spoločnosť Lidl. Ďalší je reťazec Kaufland. Tretím najväčším predajcom fairtradového kakaa bola minulého roku spoločnosť Gunz.

Fairtradové banány sa najviac predávajú v rámci siete Kaufland, ďalej ich zákazníci nájdu v banánových džúsoch Pfanner alebo v zmrzline Ben & Jerry’s spoločnosti Unilever.

Najväčší podiel na predaji kvetín má reťazec Kaufland.

Kompletný zoznam našich partnerov nájdete tu.

BUĎTE PRÍKLADOM

Fairtradové produkty môžete nakupovať v rámci vašej domácnosti, ale aj ako základ vašej kuchynky v kancelárii, na úrade alebo v škole. Pre inšpiráciu a tipy na novinky z ponuky fairtradových produktov sledujte naše sociálne siete.

Vďaka Fairtrade sa nám podarilo znovu vysadiť množstvo stromov. Žiadna iná organizácia nám neposkytla rovnakú podporu. Družstvo získalo prostriedky, aby mohlo vyhľadať pomoc odborníkov. Je to dobré pre životné prostredie, kvalita ovzdušia sa zlepšuje. To je dobré pre naše deti a vnúčatá.“ Betman González Saavedra, pestovateľ kakaa, družstvo ACOPAGRO, Peru