Na celom svete sa produkciou bavlny zaoberá približne 100 miliónov domácností v 70 krajinách. Bavlna je dôležitým zdrojom príjmov najmä pre obyvateľov západnej a strednej Afriky, Indie, Pakistanu a strednej Ázie.
Najväčším rizikom v textilnom priemysle je porušovanie ľudských práv, pričom bežná je nútená práca pri pestovaní bavlny, nízke mzdy žien pracujúcich v továrňach a nízke bezpečnostné normy pri práci.
Nákupom bavlneného textilu so známkou FAIRTRADE prispievate k zlepšeniu životných a pracovných podmienok pestovateľov bavlny na celom svete a podporujete ochranu životného prostredia.
“Bavlna je pre nás ako zlato. Naše živobytie závisí od pestovania bavlny. Prináša nám mnoho výhod. Vďaka nej sa môžem starať o svoj dom,” hovorí Radheshyam Munnalal Makwana, 37-ročný pestovateľ bavlny, ktorý pestuje organickú bavlnu v družstve Pratibha-Vasudha v Indii. Bavlnu pestuje už 21 rokov a nemá žiadny iný zdroj príjmu. Odkedy vstúpil do fairtradového družstva, jeho príjem sa zvýšil.
ČASTÉ PROBLÉMY PRI PESTOVANÍ BAVLNY
S bavlnou sa obchoduje na burze rovnako ako s kávou. Pre drobných pestovateľov to znamená, že sú vystavení výkyvom trhu a musia konkurovať bavlníkovým plantážam v priemyselných krajinách. Okrem toho dotácie v priemyselných krajinách, najmä v USA, znižujú cenu bavlny, a preto sú drobní pestovatelia nútení predávať svoju úrodu za dumpingové ceny.
Na bavlníkových poliach v Ázii a Afrike je rozšírená detská práca, nadmerné používanie lacných pesticídov namiesto udržateľnejších postupov a závislosť od pôžičiek s vysokým úrokom.
Nízke a nestále ceny, ktoré mnohí pestovatelia bavlny dostávajú za svoje plodiny, obmedzujú investície do odbornej prípravy a lepších poľnohospodárskych postupov.
Geneticky modifikované osivá ohrozujú živobytie pestovateľov bavlny a ich rodín.
Meniace sa podnebie ničí bavlnu a živobytie jej pestovateľov. Rastúce teploty, suchá, záplavy, obmedzené zásoby sladkej vody a nepredvídateľné zrážky ohrozujú celosvetovú produkciu bavlny. Tieto problémy sa prejavujú v nižších výnosoch a vyšších nákladoch.
ČO PRINÁŠA FAIRTRADE
Fairtrade je komplexný koncept, ktorý ponúka drobným pestovateľom alternatívu.
Minimálna fairtradová cena, ktorá závisí od kvality bavlny a pestovateľskej oblasti, pomáha drobným pestovateľom pokryť náklady na udržateľnú výrobu. Minimálna fairtradová cena za ekologickú bavlnu je vyššia ako cena za konvenčne pestovanú bavlnu.
Okrem minimálnej fairtradovej ceny musia kupujúci zaplatiť aj fairtradový príplatok. Pestovatelia tento príplatok používajú na financovanie komunitných projektov v oblasti vzdelávania, zdravotníctva alebo infraštruktúry.
Fairtradová bavlna pochádza najmä z malých rodinných podnikov združených v družstvách alebo z organizácií, ktoré vlastnia pestovatelia a sú riadené demokraticky. Výnimkou sú India a Pakistan, kde existujú komunity pestovateľov, ktorí nie sú organizovaní v družstvách. Svoju bavlnu odovzdávajú obchodnej spoločnosti, ktorá dodržiava štandardy Fairtrade. Táto spoločnosť je zodpovedná za prevod výnosov z predaja fairtradovej bavlny pestovateľom.
Fairtrade zakazuje detskú a nútenú prácu a za príslušné normy považuje dohovory Medzinárodnej organizácie práce (MOP). Všade tam, kde hrozí zneužívanie detskej práce alebo kde sa priamo zistí jej zneužívanie, sa musia zaviesť opatrenia založené na týchto zásadách.
Fairtrade presadzuje prísne environmentálne štandardy, ktoré chránia zdravie a bezpečnosť drobných pestovateľov, chránia prírodu a zakazujú geneticky modifikované osivá a nebezpečné chemikálie. Drobní poľnohospodári sa tiež zaviazali čo najefektívnejšie využívať vodu. Cena ekologickej bavlny sa zvyšuje o ekologický príplatok.
Všetky strany v dodávateľskom reťazci sú povinné predložiť dôkaz o dodržiavaní základných pracovných noriem Medzinárodnej organizácie práce (ILO). To sa vzťahuje na všetky ďalšie kroky spracovania, ako je pradenie, farbenie, pletenie, tkanie, šitie. Ak nie je k dispozícii žiadny dôkaz, FLOCERT overí dodržiavanie noriem.