Cukor

Drobní pestovatelia cukrovej trstiny v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike často žijú v chudobe a pestovaním cukrovej trstiny nedokážu pokryť ani svoje výrobné náklady. Pesticídy poškodzujú životné prostredie a zdravie ľudí. Poľnohospodárska politika EÚ v oblasti výroby cukru sťažuje prístup trstinového cukru na európsky trh.

Odhaduje sa, že na celom svete sa produkciou cukrovej trstiny zaoberá 100 miliónov ľudí. Cukrová trstina predstavuje 80 % cukru vyrábaného na celom svete, zatiaľ čo zvyšných 20 % sa vyrába z cukrovej repy. Najväčšími producentmi cukru sú Brazília, India a Čína.

Napriek rastúcemu dopytu po tejto komodite zostávajú svetové ceny cukru nestabilné a často nepokrývajú náklady na výrobu, najmä pre drobných pestovateľov, ktorí sú postihnutí rastúcimi dôsledkami zmeny klímy.

Kúpou výrobkov s fairtradovým cukrom pomáhate zlepšovať životné a pracovné podmienky drobných pestovateľov cukrovej trstiny a ich rodín v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike a podporujete ochranu životného prostredia.

Prácu človeka, ktorý musí vytrhávať burinu, uľahčujú špeciálne navrhnuté stroje, ktoré sú ťahané výkonnými traktormi. „Fairtrade nás vybavil najmodernejším traktorom, ktorý túto úlohu vykonáva a uľahčuje prácu na poliach,“ hovorí Ramón León Camacho z kubánskeho družstva Fairtrade UBPC PITA.

ČASTÉ PROBLÉMY PRI PESTOVANÍ CUKROVEJ TRSTINY

  • Drobní pestovatelia cukrovej trstiny často nemôžu pokryť ani svoje výrobné náklady, a preto žijú v chudobe.
  • Rozšírené používanie pesticídov pri pestovaní cukrovej trstiny poškodzuje ľudské zdravie a životné prostredie.
  • Nízke príjmy pestovateľov cukrovej trstiny môžu viesť k negatívnym javom, ako je detská práca, vykorisťovanie migrantov, nadmerné používanie škodlivých pesticídov a závislosť od úverových zdrojov.
  • Politika EÚ v oblasti cukru uprednostňuje európskych výrobcov cukru pred drobnými pestovateľmi v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike, ktorých živobytie závisí od pestovania cukrovej trstiny. Nariadenie EÚ o trhu s cukrom, ktoré nadobudlo účinnosť v roku 2017, situáciu ešte zhoršuje, takže spravodlivá hospodárska súťaž nemôže fungovať.

ČO PRINÁŠA FAIRTRADE

Fairtrade zlepšuje podmienky a otvára nové perspektívy pre drobných pestovateľov cukru.

  • ORGANIZÁCIA PESTOVATEĽOV V DRUŽSTVÁCH
  • FAIRTRADOVÝ PRÍPLATOK UMOŽŇUJE SOCIÁLNE, EKONOMICKÉ A EKOLOGICKÉ PROJEKTY
  • OCHRANA ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA

Prečítajte si viac o pestovaní cukrovej trstiny

Informácie na mape rizík (v angličtine)