Banány sú jednoznačne najobľúbenejším fairtradovým ovocím. Banánom sa darí najmenej v 276 poľnohospodárskych organizáciách v blízkosti rovníka na celom svete. Podmienky produkcie sú však problematické, pričom globálna konkurencia zo strany vývozcov poškodzuje najslabší článok dodávateľského reťazca, pestovateľov.
Kúpou banánov a iného čerstvého ovocia s označením FAIRTRADE pomáhate zlepšovať životné a pracovné podmienky pracovníkov na plantážach a drobných pestovateľov združených v družstvách po celom svete.
Hoci sú banány najčastejšie konzumovaným čerstvým ovocím na svete, ich pestovatelia sú nespravodlivo odmeňovaní a musia pracovať v zlých a nebezpečných podmienkach. To negatívne ovplyvňuje ich každodenný život a bráni im zabezpečiť si lepšiu budúcnosť. Fairtrade je komplexný koncept, ktorý pestovateľom banánov ponúka perspektívu.
“Keď som tu začala pracovať, nevedela som o tejto práci nič, ale postupne som sa to naučila a zamilovala som si tento proces. Vďaka všetkým výhodám poskytovaným ženám pracujúcim na plantáži s certifikátom Fairtrade som mohla podporovať svoje deti a stať sa nezávislou ženou,” hovorí Marelvis Fajardo Severiche z družstva Inversiones TIN SAS v Kolumbii.
ČASTÉ PROBLÉMY PRI PESTOVANÍ BANÁNOV
Banánový priemysel sa vyznačuje mimoriadne ťažkými pracovnými podmienkami: pracovný čas až 15 hodín denne, mzdy hlboko pod úrovňou minimálnej mzdy, neštandardné výpočty mzdy, nevyvážené stravovanie počas pracovného času a neplatené nadčasy nie sú ničím ojedinelým.
Nedostatok odborových práv: katastrofálne pracovné podmienky sú dôsledkom neexistencie nezávislých odborov, ktoré sú na mnohých banánových plantážach zakázané.
Nadmerné používanie chemických hnojív a pesticídov: banány sú po bavlne druhou najviac chemicky ošetrovanou plodinou, často pestovanou v monokultúrach. To vedie k poškodeniu ekosystémov v pestovateľských krajinách a tiež k ohrozeniu zdravia ľudí, ktorí na takýchto plantážach pracujú.
Drobní pestovatelia sa obávajú o svoju existenciu, pretože nie sú schopní čeliť cenovému tlaku vývozcov, dovozcov a supermarketov. Budúcnosť malých pestovateľov v konkurencii obrovských banánových plantáží je neistá.
ČO PRINÁŠA FAIRTRADE
Fairtrade podporuje zamestnancov na banánových plantážach aj drobných pestovateľov banánov.
Pracovné podmienky sú presne definované štandardom pre nájomnú pracovnú silu. Predpísané sociálne požiadavky vychádzajú zo smerníc Medzinárodnej organizácie práce (ILO) a zahŕňajú ustanovenia o zákaze nútenej a detskej práce, umožnení nezávislého zastupovania pracovníkov, nediskriminácii a opatreniach na ochranu zdravia a bezpečnosti pracovníkov.
Zamestnanci na banánových plantážach demokraticky volia výbor pre fairtradový príplatok, ktorý rozhoduje o jeho použití. Často ho využívajú na financovanie projektov mikroúverov, vzdelávania detí alebo dôchodkového poistenia. Z toho má prospech celá komunita.
Štandardy Fairtrade presne stanovujú, aké opatrenia sú potrebné na ochranu životného prostredia a na zabránenie poškodenia zdravia pracovníkov na plantážach a drobných pestovateľov. Podrobný zoznam bezpečnostných predpisov obmedzuje používanie agrochemikálií a zakazuje používanie konkrétnych pesticídov.
Siete Fairtrade v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike ponúkajú pestovateľom odbornú prípravu a ďalšie vzdelávanie. Cieľom je informovať nových pestovateľov o systéme Fairtrade a podporovať existujúcich pestovateľov v dodržiavaní noriem a rozvíjaní manažérskych zručností.
Fairtradový príplatok posilňuje družstvá malých pestovateľov a ich členov. Príplatok je možné investovať do sociálnych, environmentálnych alebo hospodárskych projektov. Družstvá drobných pestovateľov banánov čoraz častejšie investujú fairtradový príplatok do opatrení na zvýšenie produktivity a kvality banánov, aby si udržali konkurencieschopnosť.