FAIRTRADE. Moja férová voľba.

Fairtrade je obchod založený na partnerstve a spravodlivosti. Zmyslom Fairtrade je poskytnúť pestovateľom možnosť uživiť sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok. Prináša im férové výkupné ceny za ich úrodu, istotu dlhodobých zmlúv, prístup k vzdelaniu a možnosť investovať tak do inovácií v pestovaní, ako aj do rozvoja komunít, kde žijú – na budovanie ciest, škôl alebo zdrojov pitnej vody. 

Zákazníkom, ktorí fairtradové výrobky kupujú, zas dáva istotu, že sa nepodieľajú na vykorisťovaní detí a ničení životného prostredia v krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky a podieľajú sa tak na udržateľnom pestovaní a obchodovaní. 

Fairtradové produkty spoznáte ľahko vďaka známke FAIRTRADE. Na Slovensku môžete s touto známkou kúpiť najčastejšie kávu, kakao, čaj, banány, cukor alebo najnovšie aj kvety. Fairtradoví farmári však pestujú aj ovocie, korenie, bavlnu a veľa ďalších plodín.

 

 

Základné hodnoty, ktoré reprezentuje Fairtrade:

Na Slovensku a v Českej republike reprezentuje hnutie fair trade naša organizácia Fairtrade Česko a Slovensko, ktorá je súčasťou organizácie Fairtrade International. Propagujeme myšlienku spravodlivého obchodu medzi obchodníkmi aj zákazníkmi, sledujeme trh s fairtradovými výrobkami a usporadúvame veľa aktivít, do ktorých sa môžete zapojiť aj vy: 

  • Októbrová Výstava na stromoch je celorepubliková výstava pod šírym nebom na podporu dôstojnej práce. Siedmy ročník informuje o podmienkach pestovania bavlny. 
  • Na začiatok mája ako pripomenutie Svetového dňa spravodlivého obchodu usporadúvame každoročne Férové raňajky, piknikový happening na podporu pestovateľov vo svete. Dajte si raňajky nabudúce férovo s nami! 
  • Už 10 rokov v Českej republike koordinujeme Fairtradové mestá a školy, vytvárame tak sieť aktívnych ľudí, ktorí vo svojom meste alebo škole dlhodobo a systematicky podporujú fair trade, plánujú osvetové a vzdelávacie aktivity zamerané na globálne témy, aktívne občianstvo a zodpovednú spotrebu. Na Slovensku obdobné aktivity pre školy pripravujeme. Už teraz možno zadarmo využiť naše vzdelávacie lekcie na tému globálneho vzdelávania.
  • A každý z vás môže myšlienku férového obchodu podporiť tým, že bude odoberať náš občasný newsletter, sledovať naše sociálne siete a pomôže nám šíriť myšlienky a ciele Fairtrade vo svojom najbližšom okolí.

Viac o systéme Fairtrade tu a o možnosti, ako sa zapojiť tu.