Fairtrade v médiách

27. 2. 2023, SME ženy: Keď ruže zachraňujú životy (pdf)

9. 12. 2022, Pravda: Historickú krivdu premenili na živobytie. Silu čerpajú z hôr

8. 12. 2022, Retailmagazin.sk: Pestovateľ kávy: Ďakujeme, že predávate fairtradovú kávu

 • Čo predchádza tomu, kým si doprajeme šálku lahodnej rannej kávy? Príbeh férového kávovníkového zrnka, ktoré do pražiarní, predajní a kaviarní putuje až z kolumbijského pohoria Sierra Nevada de Santa Marta, si začiatkom novembra vypočuli v Bratislave, v rámci zaujímavého stretnutia pri okrúhlom stole od miestneho pestovateľa kávovníkov.

8. 12. 2022, Retailmagazin.sk: Fairtradoví pestovatelia reagujú na klimatickú zmenu

2. 12. 2022, Retailmagazin.sk: Ako sa dá zlepšiť svet pitím kávy?

30. 11. 2022, Retailmagazin.sk: Slovenský FAIRTRADE príplatok medziročne rastie

 • Potvrdzuje v rozhovore Lubomír Kadaně, riaditeľ Fairtrade Česko a Slovensko. Počas stretnutia sme rozobrali predaj fairtradového sortimentu na Slovensku, jeho aktuálnu znalosť u slovenských spotrebiteľov, spoluprácu s obchodníkmi a aktivity, ktoré pomáhajú oblasť FAIRTRADE viac zviditeľniť

22. 11. 2022, Tchiboblog.sk: Termoska rannej kávy sa v Kolumbii nedá vynechať

 • Čo znamená Fairtrade pre pestovateľov kávy z pohoria Sierra Nevada? Jedným z pestovateľov kavy je aj Bladimir Pacheco z kolumbijského družstva Seynekun, ktorý začiatkom novembra prišiel na Národnú fairtradovú konferenciu. S ním a s výkonným riaditeľom Fairtrade Česko a Slovensko Lubomírom Kadaně sa rozprávali o tom, ako vyzerá život bežného kolumbijského farmára, ale tiež o tom, ako sa ten jeho práve vďaka Fairtrade zmenil.

22. 11. 2022, Retaimagazin.sk: Obchodníci pomáhajú predávať myšlienku Fairtrade

2. 11. 2022, Instore.sk: Predaj fairtradového tovaru vzrastá (pdf)

1. 11. 2022, SME ženy: Pitie kávy pre lepši svet (pdf)

7. 10. 2022, Retailmagazin.sk: Fairtrade Česko a Slovensko spúšťa dlhodobú kampaň, ktorá zdôrazňuje známku FAIRTRADE a jej prínosy pre pestovateľov

7. 10. 2022, facebook.com/terajsok,Trenčín: Výstava na stromoch

4. 10.  2022, tvr.sk Ružínovské správy: od 4:36 Výstava na stromoch

6. 10. 2022, Čadca, Instagram: Vlastná video upútavka

 • Výstava na stromoch s názvom Kávová kríza je nainštalovaná v parku v Čadci na Nábrežnej. O pestovaní kávy a problémami s ním spojenými si môžete prísť prečítať

29. 9. 2022, Humanisti.sk: Mezinarodni deň kávy pripomina výstava

26. 8. 2022, Pravda, správa: Ruža z lásky je z Kene. Za akú cenu?

1. 7. 2022, Pravda, správa od Andreja Barata z Kene o pestovateľoch kávy: Klimu pokazili najmenej, bojuju s nou najviac

13. 6. 2022, nasebio-eko.sk: Jednoduchý sprievodca EKO logami, ktoré by ste mali poznať, ak chcete nakupovať zodpovedne

 • Modrá obloha ako optimizmus, zdvihnuté rameno symbol sily a zelená farba ako rast – to je logo Fair Trade (spravodlivý obchod). Hnutie FT sa snaží vrátiť do medzinárodného obchodu etické pravidlá a princípy a hájiť práva ľudí z ekonomicky menej výkonných krajín tzv. tretieho sveta. Sortiment Fair Trade (FT) výrobkov zahrňuje napríklad kávu, čaj, kakao, banány, orechy, med, ryžu, rezané kvety a mnohé ďalšie. …

4. 6. 2022, finreport.sk: Predaj fairtradového tovaru pomáha bojovať aj s klimatickými zmenami

3. 6. 2022, retailmagazin.sk: Viac ako polovica celého fairtradového príspevku zo Slovenska pochádza z Lidla

27. 5. 2022, Pravda: Bude svet bez kávy či kakaa?

26. 5. 2022, akcnezeny.sk: Pod akými označeniami sa skrýva ekologická káva?

 • Zmyslom Fair Trade je poskytnúť farmárom, zamestnancom a remeselníkom spravodlivú odmenu za odvedenú prácu. Pestovatelia predávajú svoju kávu za výkupnú cenu, ktorá im pokryje všetky náklady a zároveň umožňuje dôstojný život. Okrem spravodlivých obchodných podmienok sa zameriava aj na dodržiavanie ľudských práv a šetrnosť k životnému prostrediu.

24. 5. 2022, forbes.sk: Ako rozpoznať zodpovedné značky? Nedajte sa nachytať na ľúbivý marketing

 • Taktiež to vyžaduje trochu vášho úsilia. Nájdite si certifikáty, ktorým dôverujete. Dlhé roky je na trhu napríklad Fair Trade, Európska únia má vlastné logo pre označovanie organických potravín, pri textile sa dá spoľahnúť na GOTS certifikát.

17. 5. 2022, tovarapredaj.sk: Záujem o fairtradové potraviny vlani opäť rástol

16. 5. 2022, targetnews.sk: Rastúce predaje fairtradového tovaru v SR umožňujú bojovať okrem iného s klimatickou zmenou

11. 5. 2022, retailmagazin.sk: Predaje fairtrade tovarov pomáhajú bojovať s klimatickou zmenou

21. 4. 2022, retailmagazin.sk: Na Slovensku sa rozširuje ponuka fairtradového ovocia

21. 3. 2022, retailmagazin.sk: Ako funguje Fairtrade v Kostarike?

14. 3. 2022, forbes.sk: Zázrak globálnej ekonomiky. Ako je možné, že za banány platíme pár centov?

 • Ochrániť ľudí z krajín tretieho sveta pred negatívnymi dosahmi tvrdého biznisu sa snažia tiež rôzne neziskové organizácie, ktoré zaviedli certifikáty označujúce „dobré“ alebo trvalo udržateľné plantáže. Vyššia cena produktov označených nálepkou Fairtrade či Rainforest Alliance súčasne znamená, že farmári použili financie na férové odmeňovanie zamestnancov a podnikanie v súlade s etickými princípmi. „V súčasnosti už objednávame len banány od výrobcov, ktorí majú niektorý z týchto certifikátov, prípadne naše vlastné označenie Bon Via,“ uzatvára Zúbek.

8. 3. 2022, slovensko.rtvs.sk: Ženy si zaslúžia rovnaké podmienky ako muži (rozhovor s Lubomírom Kadaně, riaditeľom Fairtrade ČS)

 • Certifikát Fairtrade znamená, že potraviny alebo tovar vypestovali, prípadne vyrobili vo férových podmienkach. Sú väčšinou drahšie, ale vyššia cena zabezpečuje, že poctivá firma má potom viac peňazí napríklad na školenia pre zamestnancov. Zvlášť dnes (8. 3.), keď si pripomíname Medzinárodný deň žien, sa hovorí najmä o podpore rovnoprávnosti pracovných podmienok. Pokračuje Ľubomíra Hulínová.

4. 3. 2022, Instore Slovakia: Spotrebu zvýši širšia ponuka a osveta

 • Vedeli ste, že prvé fairtradové banány sa začali predávať na pultoch holandských supermarketov 19. novembra 1996? Dnes, po takmer 26 rokoch, ich síce nájdeme aj v ponuke tunajších reťazcov, ale sú to skôr výnimky. Málo spotrebiteľov tiež tuší, že spracované fairtradové banány nájdu v banánových džúsoch Pfanner, v čokoládových banánikoch od spoločnosti Manner alebo v zmrzline Ben & Jerry’s. Keďže spomínané výrobky patria medzi prémiové, dodajme, že podľa MEDIAN SK prémiový rad produktov nikdy nekupuje 50,4 % a len príležitostne ho kúpi 34,6 % opýtaných. Výrobky označené Fair Trade kupuje pravidelne 4,9 % respondentov. Lepšie ako banány je na tom faitradová káva. Na jedného obyvateľa SR v roku 2019 pripadalo v priemere päť a pol šálky fairtradového espressa. Z nepotravinových surovín sa darí napríklad faitradovej bavlne, ktorá sa dostáva do väčšieho počtu výrobkov. U nás je lídrom v predaji takých produktov spoločnosť Tchibo.

22. 2. 2022, retailmagazin.sk: Kampaň Fairtrade podporila férové kvety

14. 2. 2022, webnoviny.sk: Prejavme na Valentína lásku našej planéte

 • Ak si ale rezané kvety predsa len nemôžete odpustiť, nakúpte ich aspoň od lokálnych predajcov alebo hľadajte kvetiny s certifikátom fair-trade.