V tieni kakaovníka

O dokumente

Viete, kde a ako začína cesta vašej čokolády? Z Pobrežia Slonoviny pochádza 40 percent svetovej produkcie kakaa. Pestovatelia za svoje kakao dostávajú nízke výkupné ceny, žijú za menej ako jeden USD na deň. Nemôžu si dovoliť k jedlu mäso alebo zeleninu, nemajú prostriedky na lekársku starostlivosť a často ani prístup k pitnej vode. Na kakaové plantáže musia posielať svoje vlastné deti. Aby sme si my mohli kúpiť lacnú čokoládu. Nahliadnite s nami do tieňa kakaovníka.

Stanislav Komínek a Lukáš Matěna vyrazili na konci roka 2018 do západoafrického Pobrežia Slonoviny, aby zdokumentovali podmienky pestovania. Rozprávali sa s robotníkmi na plantážach, pestovateľmi, ľuďmi z družstiev i expertov z Medzinárodnej organizácie práce. Z viac ako 100 strán rozhovorov sme potom v tíme Fairtrade ČS zostavili dokument, ktorý upozorňuje na všetky zásadné okolnosti pestovania kakaa v západnej Afrike: nízke výkupné ceny, chudobu pestovateľov, detskú prácu, obchodovanie s ľuďmi aj výrub dažďových pralesov.

Dokumentárny snímok V tieni kakaovníka bol ocenený na 36. Medzinárodnom filmovom festivale AGROFILM. Film získal cenu Osiris FAO, ktorú udeľuje Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo pri OSN za najlepšiu spracovanie medzinárodnej témy.

Dokument je zadarmo dostupný na YouTube kanáli Fairtrade Česko a Slovensko.

Technické informácie a produkcia

  • Námet, scenár, réžia a strih: Stanislav Komínek
  • Kamera: Stanislav Komínek, Lukáš Matěna, Toussaint Saint Joseph Adou
  • Preklady: Lukáš Matěna
  • Hudba: Mario Bringas Avila, MSIAR, Lukáš Bulko
  • Dabing SK: Zuzana Kronerová, Tamara Stohlová, Martin Simon
  • Stopáž: 22 minút

Súbory na stiahnutie

Foto z natáčania

Kontakt: 
Stanislav Komínek
Fairtrade Česko a Slovensko
+420 774 737 176
stanislav.kominek@fairtrade.cz