Výstava Kávová kríza

O výstave

Káva je súčasťou života väčšiny z nás. Milióny ľudí na celom svete začínajú svoj deň kávou, stretávajú sa pri káve, dobíjajú si energiu kávou alebo jednoducho relaxujú pri šálke kávy. Zároveň od kávy závisí život 125 miliónov ľudí na celom svete. Žiaľ, často sa pestovaním tejto plodiny nedokážu slušne uživiť. Ako sa živia pestovatelia kávy? Stanislav Komínek a Lukáš Matěna vycestovali do Kolumbie v Južnej Amerike, aby zdokumentovali podmienky pestovania v krajine, ktorá je druhým najväčším producentom kávy Arabica na svete. Ľudia, ktorí vyrábajú našu šálku kávy, bojujú s nízkymi výkupnými cenami, rastúcimi nákladmi na jej pestovanie a neistotou dobrej úrody. K tomu sa pridávajú dôsledky klimatických zmien, ktoré by mali do roku 2050 znížiť plochu vhodnú na pestovanie kávy arabica na polovicu. Približne 25 miliónov drobných pestovateľov kávy musí konať rýchlo – prispôsobiť svoju pôdu klimatickým zmenám. Ani to však nemusí stačiť a mnohí sa budú musieť pestovania kávy vzdať kvôli cenovej a klimatickej kríze.

  • Fotografie: Fairtrade Česká republika a Slovensko
  • Realizácia: Fairtrade Česko a Slovensko

Viac informácií o pestovaní kávy nájdete na našej stránke s prehľadom komodít www.fairtrade.sk/kava. Na výstavu môžete použiť našu vzdelávaciu lekciu Kávová kríza, ktorá je zadarmo na stiahnutie na stránke www.fairtrade.sk/vzdelavanie.

Náhľad panelov výstavy

Technické informácie

  • 14 tematických plagátov + úvodné plagáty
  • Veľkosť A2
  • materiál: kriedový matný papier FSC, vysoká gramáž (250 g/m2)
  • cena: výstava je zadarmo, zaplatíte len poštovné (cca 5€) alebo si ju môžete bezplatne vyzdvihnúť po dohode s kooridnátorom

Kontakt

Stanislav Komínek, stanislav.kominek@fairtrade.cz