Férový piknik

Ou! Bohužiaľ tento rok túto na Slovensku neplánujeme organizovať. Radi by ste sa zapojili v budúcnosti? Napíšte nám mail stanislav.kominek@fairtrade.cz a my vám dáme vedieť, akonáhle ju opäť spustíme!

Férový piknik je komunitná akcia, na ktorej sa ľudia stretávajú a piknikujú na podporu pestovateľov vo svete zapojených do hnutia fair trade. Koná sa vždy druhú májovú sobotu pri príležitosti Svetového dňa pre fair trade, tento rok teda 13. mája 2023. Ľudia na desiatkach miest Slovenskej republiky piknikujú a spoločne si vychutnávajú fairtradové a lokálne dobroty. Pridajte sa a zaregistrujte svoje piknikové miesto!

Pestovatelia zapojení do systému Fairtrade dostávajú za svoju kávu, kakao alebo banány spravodlivejšie zaplatené a pestujú šetrnejšie k životnému prostrediu. Pestovatelia sa bežne stretávajú s nízkymi výkupnými cenami, ktoré ich vedú k chudobe a využívaniu detskej práce, ale aj dopadmi klimatickej zmeny. Zapojením do fairtradových družstiev majú šancu na lepšiu budúcnosť.

Ukážte aj vy zapojením do akcie vašu podporu ľuďom, ktorí pre nás pestujú potraviny v ďalekých krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky. Zaregistrujte svoje piknikové miesto a pozvite ľudí z okolia. vašim účastníkom môťete ponúknuť aj sprievodný program ako fairtradový kvíz alebo výstavu o živote pestovateľov kávy zameranú na chudobu a klimatickú zmenu, ktoré vám pošleme v rámci organizačného balíčka. Môžete tiež na mieste popri pikniku usporiadať hry pre deti, súťaže, blší trh, jogové cvičenie, alebo napríklad malý koncert či diskusiu.

Aktuálny ročník Férového pikniku venujeme pestovateľom kávy. Kávu pestuje približne 25 miliónov drobných pestovateľov. Ich rodinné pozemky pokryjú 80 % svetovej produkcie kávy. Vďaka plodom ich práce sa vo svete vypije denne odhadom 1,6 miliardy šálok kávy. Podľa analýzy platformy Enviritas žije 44 % pestovateľov v chudobe, teda s menej než 3,2 USD na deň. Celých 22 % dokonca v extrémnej chudobe, s menej než 1,9 USD na deň. Čelia predovšetkým nízkym výkupným cenám, rastúcim nákladom na pestovanie a s neistotou dobrého zberu, ktorú zosilňujú vplyvy klimatickej zmeny. Do roku 2050 má podľa odhadov dôjsť k úbytku plôch vhodných na pestovanie kávy arabika o polovicu. Milióny pestovateľov musia konať rýchlo – prispôsobiť svoje pozemky zmene klímy. Ani to však nemusí stačiť a s pestovaním kávy budú musieť mnohí kvôli cenovej a klimatickej kríze skončiť. 


Systém Fairtrade združuje už 838 000 drobných pestovateľov kávy a dáva im šancu na lepšiu budúcnosť. Pestovatelia spojení vo fairtradových družstvách majú istotu stabilnej výkupnej ceny a môžu lepšie participovať na svojom rozvoji. Demokraticky rozhodujú o využití bonusového fairtradového príplatku, spoločne prijímajú rozhodnutia v prospech udržateľných spôsobov pestovania, ochrany detí, sociálnych podmienok pestovateľov a životného prostredia.

  • ORGANIZÁCIA FÉROVÉHO PIKNIKU
  • FAIRTRADOVÉ DOBROTY
  • PODPORA UKRAJINY
  • TIPY PRE VZDELÁVANIE
  • PROBLÉMY PRI PESTOVANÍ KÁVY

Zapojte sa do akcie Férový piknik a ukážte tak svoju podporu pestovateľov vo svete. Ako na to? Buď ako organizátori zaregistrujte svoje miesto alebo sa pripojíte k niekomu ďalšiemu. V sobotu 13. mája 2023 sa spoločne stretnite a piknikujte na podporu pestovateľov. Na akcii môžete pripraviť sprievodný program. Strávte príjemný komunitný čas s myšlienkou na pestovateľov z krajín Latinskej Ameriky, Afriky a Ázie, pestovateľov plodín ako káva, banány alebo kakao.

Vďaka za vašu účasť a angažovanosť!Kontakt: 
Lukáš Bulko
Fairtrade Česko a Slovensko
+421 902 727 117‬
lukas.bulko@fairtrade.sk