Výstava na stromoch

Ou! Bohužiaľ tento rok túto na Slovensku neplánujeme organizovať. Radi by ste sa zapojili v budúcnosti? Napíšte nám mail stanislav.kominek@fairtrade.cz a my vám dáme vedieť, akonáhle ju opäť spustíme!

Informujte o podmienkach pestovania kávy vo svojom okolí!

Výstava na stromoch je celoslovenský výstavový happening na podporu dôstojnej práce. Akcia sa koná každý rok v októbri počas Týždňa dôstojnej práce. Jednotlivé výstavy sa tak dostanú do parkov a námestí desiatok miest republiky. Tento rok sa v týždni od 1. do 8. októbra 2022 koná 3. ročník s názvom Kávová kríza zameraný na podmienky pestovania kávy v Latinskej Amerike. Dostaňte výstavu do svojho parku!

Nie je vaše miesto na mape? Staňte sa miestnymi organizátormi a usporiadajte výstavu vo svojom parku. Po registrácii vás pridáme na mapu, pošleme informačný e-mail a v septembri organizačný balíček s novou výstavou.

Akcia má pôvod v Českej republike, kde v roku 2015 zaviedlo tento koncept občianske združenie NaZemi. V roku 2019 sa pridalo k organizátorom Fairtrade ČŠ a v roku 2020 boli prvé výstavy už aj na Slovensku. Minulé roky sme ponúkali výstavy o pestovaní kakaa a bavlny. Tento rok je témou pestovanie kávy.

Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje dnešnej doby. Viac ako polovica Slovákov pije denne dve až tri šálky kávy. Najviac kávy sa vypestuje v Brazílii, Vietname a Kolumbii. Práve do Kolumbie sme sa vydali, aby sme sa opýtali pestovateľov a pestovateliek, ako sa im žije. Ľudia stojaci za našou šálkou kávy sa stretávajú predovšetkým s nízkymi výkupnými cenami, rastúcimi nákladmi na jej pestovanie a neistotou dobrého zberu. Tú ešte zosilňujú dopady klimatickej zmeny. Pomocou novej výstavy Kávová kríza môžete nahliadnuť do života pestovateľov kávy v Latinskej Amerike a spoločne s nami sa zamyslieť nad možnosťami udržateľnejšej spotreby obľúbeného nápoja.

  • Organizácia výstavy
  • Týždeň dôstojnej práce
  • História výstav
  • Na stiahnutie

Pokiaľ chcete tohtoročnú výstavu dostať aj do svojho parku, zaregistrujte sa ako miestni organizátori. Spoločne dostávame výstavu medzi ľudí, von, do verejného priestoru! Staňte sa súčasťou jedinečnej akcie, kedy sa výstava objaví na desiatkach miest po celej republike po celý jeden týždeň. Po registrácii Vám pošleme výstavu o podmienkach pestovania kávy (14xA2 plagátová výstava na vizitkovom papieri), využiť môžete aj vzdelávaciu lekciu k téme alebo ponuku premietania dokumentárnych filmov.

Tato výstavová akcia na podporu dôstojnej práce prebieha na Slovensku od roku 2020, vždy počas Týždňa dôstojnej práce. Výstavu organizujú aktívni jednotlivci po celej republike, koordináciu zabezpečuje mimovládna organizácia Fairtrade Česko a Slovensko.

Vďaka za vaše zapojenie!

Kontakt: 
Lukáš Bulko
Fairtrade Česko a Slovensko
+421 902 727 117
lukas.bulko@fairtrade-slovensko.sk.