Dodržiavanie štandardov je kontrolované pravidelnými auditmi
V roku 2003 bola založená certifikačná spoločnosť FLOCERT GmBH. Jej cieľom je pravidelne auditovať dodržiavanie štandardov Fairtrade v pestovateľských organizáciách, na plantážach, u obchodníkov a spracovateľov. Takto funguje systém certifikácie Fairtrade.
Na celom svete rovnako
Vo svete pracuje viac než 100 preškolených audítorov a audítoriek, ktorí majú na starosti vykonávanie kontrol u jednotlivých zmluvných partnerov systému Fairtrade. Všetky tieto audity prebiehajú podľa rovnakého, pevne daného procesu.
-
Zohľadnenie miestnych špecifík
Audítori FLOCERT žijú v konkrétnych krajinách a regiónoch, v ktorých prebiehajú kontroly partnerov. Preto poznajú miestne zvyklosti, regionálne pomery, zákonné podmienky a tiež hovoria miestnym jazykom. Títo audítori sa teda veľmi dobre orientujú v situácii na mieste, dokážu dobre odhadovať problematické miesta a tiež ich správne identifikovať.
-
Pravidelné školenia pre audítorov
Aby bola zachovaná vysoká kvalita a tiež jednotnosť certifikačného procesu, sú audítori povinní sa pravidelne školiť. Sú trénovaní napríklad vo vedení pohovorov, ale tiež v oblasti štandardov Fairtrade a v tom, ako najlepšie zaisťovať ich naplňovanie.
-
Rozdielne náklady na audity a ich dĺžka
Časová náročnosť auditov a s ňou spojené náklady sú veľmi rozdielne a závisia predovšetkým od veľkosti pestovateľského družstva alebo plantáže, od organizačnej štruktúry alebo od počtu produktov, ktoré sa certifikujú. Spravidla trvá audit jednej organizácie niekoľko dní.
-
Náprava nedostatkov
Po inšpekcii na mieste posielajú audítori svoju správu do centrály FLOCERT. Analytik FLOCERTU report vyhodnotí, zhodnotí tiež prípadné odchýlky od štandardu a môže požadovať ich nápravu. V prípade, že nejde o žiadne kritické pochybenia, dostáva pestovateľská organizácia tzv. časovo obmedzené povolenie na obchodovanie. Až vo chvíli, keď sú všetky nedostatky odstránené, vystavuje FLOCERT potvrdenie o certifikácii a samotný certifikát.
-
Pravidelnosť kontrol
Po tzv. úvodnom audite sú pestovateľské organizácie v rámci trojročného certifikačného cyklu skontrolované ešte dvakrát. Okrem týchto pravidelných auditov však vykonáva FLOCERT tiež neohlásené kontroly.
Kontrolný katalóg
Pri kontrolách sa sleduje dodržiavanie štandardov Fairtrade. FLOCERT tieto štandardy preložil do konkrétnych kontrolných bodov a vytvoril tak verejne prístupný zoznam kritérií, ktoré je potrebné splniť. FLOCERT pri certifikácii pracuje s tzv. kontrolným katalógom SCORE (= Strengthen the Core). Ten obsahuje jednak základné kritériá (CORE a MAJOR), ktoré odrážajú základné hodnoty systému Fairtrade. Okrem toho existujú indikátory rozvoja, čo sú kritériá, ktoré ukazujú rozvoj komunít a pestovateľom pomáhajú posilňovať vnútornú štruktúru družstva, dlhodobo plánovať a investovať.
Akreditácia ISO-17065
Pre certifikáciu Fairtrade má FLOCERT akreditáciu podľa medzinárodnej kvalitatívnej normy pre certifikačné autority ISO-17065. Sám FLOCERT je raz za rok kontrolovaný nemeckou akreditačnou a skúšobnou organizáciou DAkkS. Tým je zaručená maximálna transparentnosť a nezávislosť celého certifikačného procesu.