Banány sú jednoznačne najobľúbenejším fairtradovým ovocím. Banánom sa darí v najmenej 240 pestovateľských organizáciách ležiacich v blízkosti rovníka na celej zemeguli. Výrobné podmienky sú však problematické, celosvetový konkurenčný boj vývozcov poškodzuje najslabší článok dodávateľského reťazca, teda pestovateľov.
Kúpou banánov a iného čerstvého ovocia so známkou FAIRTRADE® významne prispejete k zlepšeniu životných a pracovných podmienok zamestnancov na plantážach a drobných pestovateľov organizovaných v družstvách v krajinách globálneho Juhu.
Banány sú najčastejšie konzumované čerstvé ovocie na svete, ale nespravodlivé mzdy a zlé pracovné podmienky negatívne ovplyvňujú každodenný život zamestnancov na plantážach a drobných pestovateľov. Fairtrade je komplexný koncept, ktorý ponúka producentom banánov perspektívu.
ČASTÉ PROBLÉMY PRI PESTOVANÍ BANÁNOV
- Banánový priemysel sa vyznačuje katastrofálnymi pracovnými podmienkami: pracovný čas až 15 hodín denne, mzdy hlboko pod úrovňou minimálnej mzdy, neštandardné výpočty mzdy, nevyvážené stravovanie počas pracovného času a neplatené nadčasy nie sú ničím ojedinelým.
- Chýbajú odborové práva: katastrofálne pracovné podmienky sú výsledkom nedostatku nezávislých odborov, ktoré sú na mnohých banánových plantážach zakázané.
- Banány sú „svetovou pesticídovou jednotkou“: vývoz banánov je dobre známy nadmerným používaním chemických prostriedkov na hubenie škodcov, ktoré majú vážne dopady na zdravie a životné prostredie.
- Drobní pestovatelia majú strach o svoju existenciu, pretože nie sú schopní čeliť cenovému tlaku vývozcov, dovozcov a supermarketov. Budúcnosť drobných pestovateľov v konkurencii s obrovskými banánovými plantážami je neistá.
ČO PRINÁŠA FAIRTRADE
Fairtrade podporuje zamestnancov na banánových plantážach aj drobných pestovateľov banánov.
-
ZLEPŠENIE PRACOVNÝCH PODMIENOK NA PLANTÁŽACH
Pracovné podmienky presne definuje štandard pre nájomnú prácu. Predpísané sociálne požiadavky sú založené na smerniciach Medzinárodnej organizácie práce (ILO) a obsahujú ustanovenia o zákaze nútenej a detskej práce, umožnenie samostatného a nezávislého zastupovania zamestnancov, zákazu diskriminácie a opatreniach na ochranu zdravia a bezpečnosti zamestnancov.
-
PRÁVO NA ODBOROVÉ ORGANIZÁCIE
Zamestnanci na fairtradových banánových plantážach majú právo sa organizovať a byť aktívni v odboroch.
-
FAIRTRADOVÝ PRÍPLATOK PODPORUJE ZAMESTNANCOV NA BANÁNOVÝCH PLANTÁŽACH
Zamestnanci na banánových plantážach demokraticky volia výbor pre fairtradový príplatok, ktorý sa skladá z volených zástupcov zamestnancov a menovaných konzultantov z vedenia spoločnosti. Vedenie má iba poradnú funkciu a môže požadovaný projekt odmietnuť jedine v prípade, že je pre spoločnosť preukázateľne nevýhodný. Fairtradový príplatok je využívaný napríklad na financovanie mikroúverových projektov, vzdelávanie detí alebo uzatváranie dôchodkového poistenia. Je prospešný pre celú spoločnosť.
-
OCHRANA ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA
Štandardy Fairtrade presne stanovujú, aké opatrenia musia byť urobené na ochranu životného prostredia, aby nebolo poškodzované zdravie zamestnancov plantáží a drobných pestovateľov. Podrobný zoznam bezpečnostných predpisov obmedzuje používanie agrochemikálií a zakazuje používanie konkrétnych pesticídov.
-
POSILNENIE DROBNÝCH PESTOVATEĽOV SPOLUPRÁCOU V DRUŽSTVÁCH
Fairtradové družstvá pestovateľov banánov sú organizované demokraticky. To prináša mnoho výhod: väčšia vyjednávacia sila, možnosť spoločnej práce, zjednodušený prístup k financovaniu a vzájomné odovzdávanie skúseností.
-
PRÍSTUP K PORADENSTVU
Konzultanti zastrešujúcich organizácií fairtradových producentov v krajinách globálneho Juhu ponúkajú v pestovateľských oblastiach školenie a poradenstvo. Cieľom je informovať nových producentov o systéme Fairtrade a podporovať existujúce skupiny výrobcov v dodržiavaní štandardov a rozvíjaní manažérskych zručností. Tiež sú nadväzované kontakty s miestnymi nevládnymi organizáciami.
-
PODPORA DRUŽSTIEV DROBNÝCH PESTOVATEĽOV
Fairtradový príplatok, ktorého použitie musí byť demokraticky odsúhlasené, posilňuje družstvá drobných pestovateľov a ich členov. Príplatky môžu byť investované do sociálnych, ekologických alebo ekonomických projektov. Družstvá drobných pestovateľov banánov stále častejšie investujú fairtradový príplatok do opatrení na zvyšovanie produktivity a kvality banánov, aby si udržala konkurencieschopnosť.