Bavlna sa z veľkej časti pestuje v krajinách globálneho Juhu. Kvôli dotáciám na pestovanie bavlny v krajinách globálneho Severu je cena bavlny umelo udržiavaná na nízkej úrovni, to poškodzuje pestovateľov v krajinách globálneho Juhu, ktorí žiadne dotácie nedostávajú.
Kúpou bavlneného textilu so známkou FAIRTRADE® významne prispejete k zlepšeniu životných a pracovných podmienok pestovateľov bavlny v krajinách globálneho Juhu a podporíte ochranu životného prostredia.
Na celom svete sa na produkcii bavlny podieľa zhruba 100 miliónov domácností v 70 krajinách. Bavlna je dôležitým zdrojom príjmov najmä pre obyvateľov západnej a strednej Afriky, Indie, Pakistanu a strednej Ázie.
ČASTÉ PROBLÉMY PRI PESTOVANÍ BAVLNY
- Bavlna je obchodovaná na burze rovnako ako napr. káva. Pre drobných pestovateľov to znamená, že sú vystavení kolísaniu trhu a musia konkurovať bavlníkovým plantážam v priemyselných krajinách. Okrem toho dotácie v priemyselných krajinách, najmä v USA, cenu bavlny znižujú, a drobní pestovatelia sú preto nútení predávať svoju úrodu za dumpingové ceny.
- Na bavlnených poliach v Afrike a Ázii je veľmi rozšírená detská práca.
- Geneticky modifikované osivo ohrozuje živobytie pestovateľov bavlny a ich rodín.
ČO PRINÁŠA FAIRTRADE
Fairtrade je komplexný koncept, ktorý ponúka drobným pestovateľom alternatívu.
-
STABILNÉ MINIMÁLNE CENY A FAIRTRADOVÝ PRÍPLATOK
Minimálna fairtradová cena, ktorá závisí od kvality bavlny a pestovateľskej oblasti, pomáha drobným pestovateľom pokryť náklady na udržateľnú výrobu. Pokiaľ je miestna trhová cena vyššia než minimálna fairtradová cena, musí byť zaplatená táto vyššia cena. Minimálna fairtradová cena bio bavlny je vyššia než cena tradične pestovanej bavlny.
Okrem minimálnej fairtradovej ceny musí kupujúci zaplatiť fairtradový príplatok za kilogram bavlny. Pestovatelia tento príplatok využívajú na financovanie komunitných projektov v oblasti vzdelávania, zdravia alebo infraštruktúry.
-
ZLEPŠENIE PRACOVNÝCH PODMIENOK A DEMOKRATICKÉ ORGANIZÁCIE
Fairtradová bavlna pochádza prevažne od malých rodinných podnikov združených v družstvách alebo od organizácií, ktoré patria pestovateľom a sú riadené demokraticky. Výnimkou sú India a Pakistan, kde existujú komunity pestovateľov, ktoré nie sú organizované v družstvách. Tie predávajú svoju bavlnu obchodnej spoločnosti, ktorá dodržuje fairtradové štandardy. Táto spoločnosť je zodpovedná za prevedenie výnosov z predaja fairtradovej bavlny pestovateľom.
-
ZÁKAZ DETSKEJ PRÁCE
Fairtrade zakazuje detskú a nútenú prácu a za príslušné štandardy považuje dohovory Medzinárodnej organizácie práce (ILO). Všade, kde hrozí nebezpečenstvo zneužívania detskej práce alebo je priamo zistená, musia byť uplatnené opatrenia vyplývajúce z týchto zásad. Úspechy systému Fairtrade ukazujú, že posilnenie rodín producentov prostredníctvom spravodlivejšieho odmeňovania a školského vzdelávania detí môže prispieť k tomu, aby bola detská práca odstránená a životné podmienky celých rodín sa dlhodobo zlepšovali.
-
PRODUKCIA ŠETRNÁ K ŽIVOTNÉMU PROSTREDIU: ZÁKAZ GENETICKY MODIFIKOVANÝCH OSÍV
Fairtrade presadzuje prísne environmentálne štandardy, ktoré chránia zdravie a bezpečnosť drobných pestovateľov, zachovávajú prírodu a zakazujú geneticky modifikované osivá a nebezpečné chemické látky. Drobní pestovatelia sa tiež zaväzujú k čo najefektívnejšiemu využívaniu vody. Cena biobavlny je navýšená o bio príplatok.
-
NORMY PRE ĎALŠIE ZLEPŠOVANIE
Všetci ďalší účastníci dodávateľského reťazca sú povinní poskytnúť dôkaz o dodržiavaní základných pracovných noriem Medzinárodnej organizácie práce (ILO). To sa týka všetkých krokov ďalšieho spracovania, ako je spriadanie, farbenie, pletenie, tkanie, šitie. Ak nie je k dispozícii žiadny dôkaz, preverí dodržiavanie noriem spoločnosť FLOCERT.