Obchod s pomarančmi sa vyznačuje neobvyklými cenovými výkyvmi. To má priamy dopad na príjmy a pracovné podmienky zberačov na plantážach aj drobných pestovateľov. Na rozsiahlych brazílskych plantážach sú ťažké pracovné podmienky a obrovské monokultúry spôsobujú nenapraviteľné ekologické škody.
Kúpou pomarančového džúsu a iných ovocných štiav so známkou FAIRTRADE® významne prispejete k zlepšeniu životných a pracovných podmienok drobných pestovateľov pomarančov a zamestnancov na pomarančových plantážach v krajinách globálneho Juhu a prispeje k podpore ochrany životného prostredia.
Pomarančový džús je celosvetovo najobľúbenejší zo všetkých ovocných džúsov. Pomaranče na džús sa zberajú najmä v Brazílii. Obchod s pomarančovým koncentrátom je v rukách niekoľkých veľkých koncernov, ktoré často tlačia cenu pomarančov pod výrobné náklady.
ČASTÉ PROBLÉMY PRI PESTOVANÍ POMARANČOV
- Práca na pomarančových plantážach je ťažká a nebezpečná, pracovné podmienky náročné. Platy často nedosahujú minimálnu mzdu, pracuje sa 10 až 11 hodín denne a odborové organizácie nie sú povolené.
- Vplyv nadnárodných koncernov na trhu tlačí cenu pomarančov pod výrobné náklady. Produkcia pomarančovej šťavy je z 50 % v rukách len troch veľkých koncernov.
- Veľké plantáže vytláčajú drobných pestovateľov.
ČO PRINÁŠA FAIRTRADE
Fairtrade je alternatívny prístup k tradičnému obchodu so zameraním na družstvá drobných pestovateľov a zamestnancov na plantážach zberajúcich pomaranče na džús.
-
NEZÁVISLOSŤ VĎAKA FAIRTRADOVÉMU PRÍPLATKU
Fairtradové družstva pestovateľov pomarančov sú organizované demokraticky. Fairtradový príplatok využívajú na projekty, ktoré slúžia sociálnemu, hospodárskemu alebo ekonomickému rozvoju komunity. Demokraticky zvolený výbor pre fairtradový príplatok, ktorý tvoria zamestnanci, rozhoduje o financovaní projektov, ako sú napr. stavba školy alebo nemocnice, financovanie vzdelávania detí alebo investícia do zlepšovania kvality a výnosu pomarančov.
-
STANOVENÉ PRACOVNÉ PODMIENKY NA PLANTÁŽACH
Pracovné podmienky na plantážach presne definuje štandard pre nájomnú prácu. Predpísané sociálne požiadavky sú založené na smerniciach Medzinárodnej organizácie práce (ILO) a obsahujú ustanovenia o zákaze nútenej a detskej práce, o možnosti samostatného a nezávislého zastupovania zamestnancov, o zákaze diskriminácie a o opatreniach na ochranu zdravia a bezpečnosti zamestnancov.
-
ČLOVEK V STREDOBODE ZÁUJMU ŠTANDARDOV PRE OCHRANU ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA
Životné prostredie je chránené štandardmi pre nakladanie s odpadmi, ochranu pôdy a vody a ochranu biologickej rozmanitosti. K týmto štandardom patrí aj zákaz používania geneticky modifikovaných osív a zákaz nebezpečných pesticídov. V popredí ochrany životného prostredia stojí človek.
-
PRÍSTUP K PORADENSTVU
Konzultanti zastrešujúcich organizácií fairtradových producentov v krajinách globálneho Juhu ponúkajú v pestovateľských oblastiach školenia a poradenstva. Cieľom je informovať nových producentov o systéme Fairtrade a podporovať existujúce skupiny výrobcov v dodržiavaní štandardov a rozvoji manažérskych schopností. Tiež sú nadväzované kontakty s miestnymi nevládnymi organizáciami.