8 faktov nielen o fairtradovej čokoláde

Čokoláda. Mliečnu alebo horkú s morskou soľou? Za každou lahodnou čokoládovou tyčinkou a pochúťkou, ktorú počas roka skonzumujeme, sa skrýva šesť miliónov ľudí na celom svete, ktorých živobytie závisí od pestovania kakaa. Fairtrade vdýchol život celým komunitám pestovateľov kakaa.

1. Kakao raste iba vo veľmi špecifických podmienkach 

Kakao sa pestuje v tropickom prostredí v páse medzi 10º severnej šírky a 10º južnej šírky od rovníka. Ideálne podnebie pre pestovanie kakaa je horúce, daždivé a tropické, s bujnou vegetáciou, ktorá poskytuje kakaovníkom tieň. Ghana a Pobrežie Slonoviny sú krajiny s najvyšším podielom predaja, pričom Pobrežie Slonoviny dodáva 40 % celosvetového obchodu.

2. Kakaovníkom trvá približne 5 rokov, kým začnú plodiť struky

Pri správnej starostlivosti začínajú kakaovníky plodiť struky v maximálnej možnej miere v piatom roku a na tejto úrovni môžu pokračovať iba 10 rokov. Za všetku tvrdú prácu počas celého životného cyklu rastliny však pestovatelia kakaa získavajú z veľmi výnosného svetového obchodu s kakaom len veľmi málo.

3. Väčšina pestovateľov kakaa zarába menej než 1 dolár denne

Väčšina pestovateľov kakaa v Ghane a na Pobreží slonoviny žije za menej než 1 dolár denne. Chudoba a s ňou spojené mnohé problémy, ako je napríklad detská práca, sú hlavným problémom, ktorému čelia komunity pestovateľov kakaa. Rodiny drobných pestovateľov kakaa nemajú ani zďaleka príjmy, ktoré by im zaistili obživu, a žijú v chudobe, často pod hranicou absolútnej chudoby stanovenou Svetovou bankou. Vďaka fairtradovému predaju získavajú družstvá poľnohospodárov fairtradový príplatok, ktorý vynakladajú na zlepšenie kvality a produktivity svojich fariem, a zvyšujú tak svoje príjmy.

4. Priemerný vek pestovateľa kakaa je viac než 50 rokov

Priemerný vek pestovateľa kakaa je teraz vyšší než 50 rokov, mladšiu generáciu sa totiž nedarí prilákať k tejto profesii, pretože stále viac mladých ľudí nevidí v pestovaní kakaa žiadnu budúcnosť a odchádza do slumov vo veľkých mestách.

Copyrights Kim Naylor

5. Na Slovensku sú dostupnéstovky fairtradových čokoládových výrobkov

Na Slovensku dostať veľa rôznych druhov čokoládových výrobkov označených značkou FAIRTRADE vrátane prémiových, konvenčných, bio, bezlepkových a vegánskych.

6. Fairtradové kakao je najžiadanejšie medzi fairtradovými produktmi u slovenského zákazníka

Fairtradové kakao je najžiadanejšie na Slovensku medzi fairtradovými produktmi a záujem oň stále rastie. O 65 % vzrástla v roku 2021 na slovenskom trhu spotreba fairtradového kakaa, predalo sa ho celkovo 2 331 ton, prevažne vo forme čokolády, cukroviniek, zmrzlín a raňajkových cereálií. Lídrom v predaji fairtradového kakaa je spoločnosť Lidl, ďalšia je spoločnosť Kaufland. Tretím najväčším predajcom fairtradového kakaa bola minulého roku na Slovensku spoločnosť Gunz.

7. Väčšina pestovateľov kakaa nikdy neochutnala čokoládu

Väčšina pestovateľov kakaa nikdy neochutnala čokoládu, ale farmári z ghanského družstva Kuapa Kokoo s fairtradovou certifikáciou vlastnia 44 % čokoládovne Divine. Tá bola uvedená na trh v roku 1998 a zapísala sa do histórie ako prvá cukrárska značka vlastnená priamo farmármi vo Veľkej Británii. Divine Chocolate dnes patrí medzi najväčších a najznámejších britských výrobcov čokolád, ktorý svojím inovatívnym prístupom k podnikaniu inšpiroval mnohých svojich nasledovníkov, a tak si môžeme stále častejšie pochutnávať na čokoládach so známkou Fairtrade. (V SR čokolády Divine predáva napr. Brainmarket – pozn. redakcie).

8. Štvrtina fairtradových pestovateľov kakaa sú ženy

25 % všetkých pestovateľov fairtradového kakaa sú ženy. Viac informácií o ženách pestujúcich kakao na Pobreží slonoviny nájdete v pútavom texte „Nové kráľovné kakaa“, ktorý ukazuje, akým výzvam čelia a ako stále viac preberajú zodpovednosť za svoju budúcnosť.

Zdroj kráteného článku

Viac informácií o téme pestovania kakaa nájdete na našej podstránke www.fairtrade-slovensko.sk/kakao alebo si pozrite našu online výstavu Cena kakaa. Téme sa môžete venovať aj v rámci výučby vďaka našim vzdelávacím lekciám.

150 67 8 faktov nielen o fairtradovej čokoláde 2022-06-17