Dokument Kávová budúcnosť z našej dielne získal ocenenie na filmovom festivale Agrofilm

Nitra 4. októbra 2024 – Dokumentárna snímka Kávová budúcnosť získala na 40. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Agrofilm cenu primátora mesta Nitra. Ocenenie prevzal režisér dokumentu Stanislav Komínek z Fairtrade Česko a Slovensko v Nitre od prezidentky festivalu Lucie Gocníkovej.

Nový dokument Kávová budúcnosť z produkcie Fairtrade Česko a Slovensko zaujal výkonného riaditeľa festivalu Jána Hubu: „Film ma potešil svojou vysokou kvalitou. Z obrazového, zvukového aj tematického spracovania filmu som bol presvedčený, že ho porotcovia v súťaži ocenia. Kávu nepijem, ale vážim si každého pestovateľa poľnohospodárskych plodín. A verím v pozitívnu budúcnosť pestovateľov kávy.

Do tohto ročníka festivalu sa prihlásilo viac než 80 dokumentárnych filmov zo 17 krajín sveta, ktoré sa zaoberajú rastlinnou a živočíšnou výrobou. „Oceňujem, že tvorcovia majú čo ponúknuť odbornej, ale aj laickej verejnosti. Vďaka tomu sa témy potravinovej sebestačnosti, krízy, ekologizácie poľnohospodárstva a zmeny klímy dostávajú k širokému publiku,“ upozornil v úvodníku katalógu tohtoročných súťažných filmov Richard Takáč, slovenský minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka. 

Prihlásené filmy pochádzali z európskych krajín, ale aj Indie, Brazílie alebo Indonézie. Deväť snímok prihlásili producenti z Českej republiky, šesť z nich do festivalu prihlasovali tvorivé producentské skupiny Českej televízie. Aj v tejto konkurencii dokázal uspieť náš nový dokument, na ktorého scenári a réžii sa podieľal Stanislav Komínek z Fairtrade Česko Slovensko. Ten počas slávnostného odovzdávania zmienil tiež svoje prianie pestovateľom: „Prial by som všetkým pestovateľom vo svete, v Čechách, na Slovensku, ale aj tam ďaleko od nás, aby sa dokázali dôstojne uživiť svojou prácou. A aby mohli pracovať v zdravom prostredí plnom života a biodiverzity.“ 

Dokument z produkcie Fairtrade Česko a Slovensko približuje životy pestovateľov kávy v Latinskej Amerike, ktorí bojujú nielen s nízkymi výkupnými cenami a rastúcimi nákladmi, ale aj s neistotou dobrého zberu. Tú zosilňujú vplyvy klimatickej zmeny. Film sa venuje okrem vplyvov zmeny klímy a chudoby pestovateľov aj ďalším témam: nastaveniu medzinárodného obchodu, dôsledkom kolonializmu, fungovaniu družstiev, ochrane životného prostredia aj spiritualite pôvodných obyvateľov.

Z viac než 80 súťažných snímok vybrala odborná porota finalistov a následne udelila 14 cien. V medzinárodnej porote má historicky vždy svoje zastúpenie aj predstaviteľ FAO, Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo pri OSN. Jednou z členiek poroty bola aj profesorka Mária Kadlečíková, bývalá slovenská poslankyňa a zástupkyňa Slovenska vo FAO: „Na tomto filme sme oceňovali, ako dobre zdokumentoval náročnú prácu pestovateľov kávy v horských oblastiach. Dokument bol profesionálne spracovaný, zobrazuje náklady na výrobu aj život v chudobe. Práca pestovateľov nie je dobre odmenená, z našej šálky kávy prvovýrobca dostane iba jednu korunu,“ zmienila Kadlečíková. A dodáva: „Porote sa film páčil aj tým, že prichádza s alternatívou. Pestovatelia v Latinskej Amerike vytvárajú družstvá, a ak sa prostriedky a ľudia dávajú dohromady, môžu potom zlepšiť svoju situáciu. A to je dôležité. Je totiž vidieť, že veľa ľudí v poľnohospodárstve stále trpí hroznou chudobou a je potrebné podporovať systémy, ktoré ponúkajú spravodlivejšie rozdelenie príjmov z predaja tovaru.“

Agrofilm je najstarším festivalom v Európe zameraným na tému poľnohospodárstva. V tomto jubilejnom 40. ročníku sa filmári zameriavali predovšetkým na témy ochrany pôdy a plodín, pôvodu potravín a prístupu k pestovaniu. Počas festivalového týždňa sa uskutočnilo viac než 250 projekcií na 11 miestach Slovenska. Celkovým víťazom festivalu sa stala snímka z produkcie nemeckej ZDF s názvom Komu patrí svet – plodiny.

Ide už o druhé ocenenie dokumentu z dielne Fairtrade Česko a Slovensko. V roku 2020 bola naša predchádzajúca dokumentárna snímka V tieni kakaovníka tiež ocenený na 36. medzinárodnom filmovom festivale Agrofilm. Film vtedy získal cenu Osiris FAO, ktorú udeľuje Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo pri OSN za najlepšie spracovanie medzinárodnej témy. 

Viac o dokumente nájdete na www.fairtrade.sk/kavova-buducnost.

150 63 Dokument Kávová budúcnosť z našej dielne získal ocenenie na filmovom festivale Agrofilm 2024-10-22