Prvý október je podľa Medzinárodnej organizácie pre kávu (International Coffee Organization) Medzinárodným dňom kávy. Tradične slúži okrem iného na to, aby sa pozornosť milovníkov kávy obrátila tiež k pracovným a životným podmienkam tých, ktorí kávu pestujú. Tí tohto roku bojujú navyše s kombináciou nevídaného sucha v Brazílii, útokom sarančí v Afrike a negatívnymi dopadmi pandémie covidu-19. Vo Fairtrade Česko a Slovensko sme preto pri príležitosti Medzinárodného dňa kávy aj tohto roku spustili v spolupráci s niektorými kaviarňami kampaň Fandíme Fairtrade, ktorá na tento problém upozorňuje.
V rámci kampane nájdu zákazníci v kaviarňach informačné a propagačné materiály o Fairtrade, ako sú stojančeky s príbehmi pestovateľov, balenie fairtradového cukru, nové číslo občasníka „Kávové noviny“ alebo prestieranie jednoducho vysvetľujúce fungovanie Fairtrade. „Našou snahou je, aby ľudia pochopili, že naše každodenné správanie – vrátane rozhodnutia, aký tovar si kúpime – má potenciál prispieť k vyššej udržateľnosti pestovania nielen kávy, ale aj ďalších plodín z krajín globálneho Juhu,“ hovorí Hana Malíková, riaditeľka Fairtrade Česko a Slovensko.
S vyšším dopytom po fairtradovej káve rastú benefity pestovateľov
Spotreba fairtradovej kávy na Slovensku trvale stúpa, minulého roku vzrástla medziročne o 34 % percent na 415 ton nepražených zŕn, čo zodpovedá zhruba 333 tonám praženej zrnkovej kávy. Za kávu predanú v roku 2020 na slovenskom trhu dostali pestovatelia z Latinskej Ameriky, Afriky a Ázie okrem zodpovedajúcej výkupnej ceny aj fairtradový príplatok v celkovej výške takmer 160 tisíc eur (159.948 eur).
Pri celkovej spotrebe kávy v SR, ktorú udáva Slovenský štatistický úrad, predstavuje podiel fairtradovej kávy na našom trhu 1, 35 % (v roku 2019 to bolo 1, 5 %). Z takého množstva fairtradovej kávy by sa dalo pripraviť viac než 39 miliónov šálok espressa. To pre lepšiu predstavu znamená, že každý obyvateľ ČR vrátane nemluvniat vypil v roku 2020 takmer 7 šálok fairtradovej kávy.
Medzi najväčších predajcov fairtradovej kávy v SR patrí Tchibo, OMV Slovenská republika v rámci konceptu Viva café, spoločnosť Miko káva a teraz aj čerpacie stanice Shell. Fairtradovú kávu však ponúka aj celý rad kaviarní a lokálnych pražiarní, napríklad pražiareň SAMAY alebo Roaster Brothers.