Väčšina produkcie rezaných kvetov a okrasných rastlín sa realizuje v krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky. Pestovanie kvetov je pre tieto krajiny veľmi dôležité, pretože prináša toľko potrebnú zahraničnú menu a poskytuje prácu tisícom ľudí. Len v Keni je v tomto odvetví priamo zamestnaných 150 000 ľudí a nepriamo približne dva milióny. Pracovníci a pracovníčky však často nepoznajú svoje práva a situáciu zhoršujú nízke mzdy a slabá istota zamestnania.
Kúpou kvetov a rastlín so známkou FAIRTRADE prispievate k zlepšeniu životných a pracovných podmienok pracovníkov na kvetinových plantážach na celom svete a podporujete udržateľné pestovanie a ochranu životného prostredia.
Pestovanie kvetov je veľmi náročné na pracovnú silu: ich ošetrovanie, zber a balenie si vyžaduje tisíce pracovníkov.
V sezóne môžu byť pracovné dni dlhé (až 14 hodín 6 dní v týždni) a nadčasy nie sú vždy platené. Pestovanie kvetov si vyžaduje aj veľké množstvo vody, čo môže viesť k nedostatku vody pre miestne komunity. Napríklad v Etiópii má toto odvetvie veľkú uhlíkovú a biologickú stopu v dôsledku logistiky a intenzívneho používania pesticídov a hnojív.
Fairtradové kvetinové plantáže sa nachádzajú v Keni, Etiópii, Tanzánii, Ugande, Zimbabwe, Ekvádore, Salvadore, Kostarike a na Srí Lanke. Napriek leteckej doprave je uhlíková stopa fairtradových ruží nižšia ako u kvetov pestovaných v európskych skleníkoch.
“Peniaze z fairtradového príplatku mi naozaj pomohli, najmä pokiaľ ide o potraviny. Vďaka príplatku na potraviny môžem platiť deťom školné,” hovorí Caroline Muthoniová zo spoločnosti Penta Flowers v Keni.
ČASTÉ PROBLÉMY PRI PESTOVANÍ KVETÍN
Pracovníci na kvetinových plantážach pracujú v zlých podmienkach a dostávajú nízke mzdy.
Ľudia na kvetinových plantážach pracujú s toxickými produktmi bez vhodného ochranného odevu a práca s nebezpečnými pesticídmi má pre pracovníkov dlhodobé zdravotné následky.
Na kvetinových plantážach je bežné potláčanie odborov, takže pracovníci nemajú možnosť vyjednať si lepšie pracovné podmienky.
ČO PRINÁŠA FAIRTRADE
Na kvetinových plantážach s certifikáciou Fairtrade sú kvetiny pestované podľa jasne definovaných sociálnych a ekologických štandardov.
Fairtrade sa snaží zlepšiť pracovné a životné podmienky svojich zamestnancov. To zahŕňa riadne pracovné zmluvy, slobodu zhromažďovania a združovania v odboroch, ochranu materstva, jasný pracovný čas, ochranné oblečenie a školenia o bezpečnom zaobchádzaní s chemikáliami.
Plantáže musia spĺňať aj prísne environmentálne kritériá. Medzi štandardy certifikácie Fairtrade patrí účinné zavlažovanie, čistenie odpadových vôd, kompostovanie a nakladanie s odpadom. Vysoko toxické pesticídy a geneticky modifikované organizmy (GMO) sú zakázané.
Fairtradový príplatok sú peniaze navyše, ktoré dovozca zaplatí za svoju objednávku kvetov. Konkrétne ide o desať percent z vývoznej ceny a tieto peniaze sa používajú na financovanie projektov na zlepšenie pracovných podmienok pre pracovníkov alebo na rozvoj miestnych komunít – príplatok sa používa na budovanie škôlok, čističiek vody alebo na financovanie štipendií pre deti poľnohospodárskych pracovníkov. O použití peňazí rozhoduje výbor zvolený pracovníkmi.
Fairtradové farmy musia svojim pracovníkom vyplácať aspoň zákonom stanovenú minimálnu mzdu, ale v mnohých krajinách to nie je ani životné minimum. Revidovaný štandard pre námezdnú prácu, ktorý vstúpil do platnosti v polovici roka 2014, preto stanovil, že plantáže musia postupne pravidelne zvyšovať mzdy, aby sa priblížili k dôstojnému živobytiu.
Od roku 2025 musia farmy pestovateľom vyplácať aj 30 % fairtradového príplatku v hotovosti ako doplnok k ich základnému príjmu.
Približne polovicu pracovníkov na kvetinových plantážach tvoria ženy. Pracujú ako zberačky alebo v baliarňach. Mnohé z nich sú slobodné matky a spravidla majú nízke vzdelanie. Fairtrade organizuje na kvetinových plantážach školenia s cieľom zvýšiť povedomie o právach žien, o tom, čo je obťažovanie a aké pravidlá zaviesť, aby sa zabránilo diskriminácii žien.