Odvrátená tvár afrických ruží

Ľudia vo východnej Afrike nemajú z mnohých dôvodov práve „ustlané na ružiach“. Pritom práve odtiaľ pochádza veľká časť ruží, ktoré sa u nás predávajú. Najmä Keňa a Etiópia patria medzi kvetinové veľmoci. Africké ruže však môžu mať aj pichľavé tŕne.

Pestovanie kvetín vo východnej Afrike so sebou totiž prináša celý rad problémov, od pracovných podmienok škodiacich zdraviu cez nedostatočnú odmenu za prácu až po plytvanie pitnou vodou a poškodzovanie životného prostredia. A napriek tomu, že sú kvetiny u nás tradičným darčekom najmä pre ženy, sú to práve ženy, kto pri ich pestovaní na kvetinových farmách čelí najväčším problémom: mnohé z nich sú samoživiteľky, majú spravidla nízke vzdelanie, často nepoznajú svoje zamestnanecké práva a ich situáciu zhoršujú nízke mzdy a nedostatočná bezpečnosť práce.

Príležitosť pre férový obchod

O odstránenie týchto negatívnych javov usiluje etická certifikácia Fairtrade. „Fairtrade vyžaduje, aby zamestnanci mali aspoň zákonnú minimálnu mzdu, riadne pracovné zmluvy vrátane nároku na dovolenku a na materskú, slobodu zhromažďovania, jasne stanovený pracovný čas, ochranné odevy a školenie o bezpečnom zaobchádzaní s chemikáliami. Absolútne zakázaná je detská práca,“ vysvetľuje Hana Malíková z Fairtrade Česko a Slovensko. „Fairtradové plantáže musia tiež spĺňať prísne kritériá ochrany životného prostredia, ako je úsporné zavlažovanie, čistenie odpadových vôd a nakladanie s kompostom a odpadmi.“

Fairtradové kvetiny možno dnes kúpiť aj u nás. Minulého roku sa prvýkrát objavili v predajniach Kaufland, a to práve v čase, keď boli pestovatelia kvetín významne zasiahnutí pandémiou COVID-19. Na začiatku pandémie, počas minuloročného marca a apríla, zaznamenali pestovatelia z Kene a Etiópie zníženie predajov o 70 až 80 percent.

„Pandémia nás veľmi zasiahla,“ hovorí Dorcas Naboke z kvetinovej farmy v Keni. Pomohli jej aspoň kupóny na nákup múky, kuchynského oleja, cukru, ryže a ďalšieho základného tovaru, ktoré dostali zamestnanci z fairtradového príplatku.

Povedz to kvetinou

Naše babičky študovali rôzne „reči kvetín“, aby zistili, čo ktorá kvetina symbolizuje. Gerbera vraj znamenala veľkú úprimnosť, narcis sebalásku, žltá ruža žiarlivosť. Kvetiny k nám však hovoria aj dnes. Tie s logom FAIRTRADE hovoria, že boli vypestované v dôstojných podmienkach, bez využitia detskej práce a s ohľadom na životné prostredie. A to pre mnohých obdarovaných môže byť rovnako príjemná správa, akú kedysi symbolizovala biela ruža (čisté svedomie) alebo kytica červených ruží (vyjadrenie vďaky).

Fairtradové kvetiny dnes už mávajú aj v slovenských obchodoch.

150 47 Odvrátená tvár afrických ruží 2021-03-19