Férové ráno je celorepubliková komunitná akcia, pri ktorej sa ľudia stretávajú a športujú na podporu pestovateľov vo svete. Akcia sa koná na Svetový deň pre fair trade. Tohtoročný ročník je zameraný na podmienky pestovania kakaa v západnej Afrike a upozorňuje problematiku detskej práce. Koná sa v sobotu 14. mája 2022!
Ukážte svoj záujem o pestovateľov v ďalekých krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky. Vyberte miesto a športovú aktivitu, zaregistrujte sa, pozvite ľudí z okolia a stretnite sa na podporu pestovateľov vo svete. Na stretnutie si so sebou vezmite fairtradové dobroty pre doplnenie energie a na mieste si zašportujte. Svojou účasťou ukážte, že chcete svet, kde pestovatelia za svoje kakao dostávajú spravodlivo zaplatené, svet bez detskej práce a výrubu dažďových pralesov.
Ľudia, ktorí pestujú naše kakao si zaslúžia spravodlivé zaobchádzanie a to nebolo nikdy tak urgentné, ako teraz. Pestovatelia v západnej Afrike čelia nielen klimatickej zmene a nízkym výkupným cenám, ale navyše aj vplyvom pandémie COVID-19. Ľudia v Ghane a Pobreží Slonoviny vypestujú 60 percent všetkého kakaa vo svete, napriek tomu žijú v chudobe a na pestovanie musia využívať tú najlacnejšiu pracovnú silu – deti. Len v týchto dvoch krajinách je nútených na kakaových plantážach pracovať cez 2 milióny detí. Veľkí výrobcovia čokolád Mars, Nestlé alebo Hershey sa pred 20 rokmi zaviazali, že prestanú pri výrobe používať kakao pozberané deťmi. Väčšina dnes vyrobenej čokolády však stále začína detskou prácou.
Túto situáciu pestovatelia zvládajú lepšie vďaka zapojeniu do systému Fairtrade. Tu za svoje kakao dostávajú lepšie zaplatené, pestujú šetrne k životnému prostrediu a deti môžu posielať do školy. Spoločne a demokraticky v družstvách rozhodujú o fairtradovom príplatku, stavajú z neho školy, studne a zlepšujú efektivitu pestovania. Pestovateľom fairtradového kakaa v Pobreží Slonoviny sa za posledných niekoľko rokov zvýšili príjmy o 85 % a veľká časť z nich presiahla hranicu extrémnej chudoby.
Zorganizujte Férové ráno pre ľudí vo svojom okolí. Vyberte príjemné miesto na stretnutie a zvoľte pre sobotné dopoludnie 14. mája 2022 jednu zo športových aktivít. Vyberať môžete napríklad medzi aktivitami ako spoločný beh, cvičenie jogy, petangue, viacboj v parku, plávanie v prírode alebo výlet do okolia. Pokiaľ si chcete vybrať inú aktivitu, zvoľte prosím takú, ktorá bude určená pre širokú verejnosť a zadarmo. Svojou organizáciou totiž chcete vyzvať ľudí z okolia, aby sa pridali a spoločne s vami vyjadrili svojou účasťou záujem o pestovateľov vo svete.
Kroky na zapojenie:
zaregistrujte svoje miesto stretnutia a športovú aktivitu,
pustite sa do propagácie, dajte o akcii vedieť, pozvite svojich priateľov, využite sociálne siete, osloviť môžete väčší počet ľudí cez médiá alebo miestny spravodaj (vzorovú tlačovú správu vám pošleme do mailu),
pošleme vám organizačný balíček (budú v ňom vlajočky na označenie miesta stretnutia, plagáty s citáciami pestovateľov a handbannery pre spoločnú fotku na štarte),
v deň Férového rána vyveste v mieste vlajočky a plagáty, stretnite sa, zašportujte si a po aktivite sa potešte fairtradovými dobrotami, ktoré si prinesiete. Zorganizujte spoločnú fotografiu – na štarte alebo po športovaní, budeme radi aj za pár fotiek zo športovania. Spočítajte prosím účastníkov,
po akcii nám prosím pošlite fotku z akcie a počet zapojených ľudí.
Výrobky s certifikáciou Fairtrade sú bežne dostupné aj na Slovensku. Kúpiť si môžete fairtradové banány, kávu, pomarančové džúsy, čokoládu, sušienky alebo iné dobroty z fairtradového kakaa. Na Slovensku fungujú tri certifikované pražiarne kávy: Samay, Roaster brothers a Cafezia.
Medzi najväčších predajcov kávy patria Tchibo, Lidl, OMV pri kakaových výrobkoch je to Lidl a Kaufland, Fairtrade banány nájdete v predajniach Kaufland, Yeme a v sieti predajní Bioland. Na trhu sa postupne stávajú dostupnejšie aj ďalšie produkty s certifikáciou Fairtrade, napríklad pomarančové džúsy, bavlnené tašky, kokosové mlieko, kvety.. Ako rozoznať výrobky, ktoré sú Fairtrade si môžete prečítať na podstránke na našom webe.
Kvôli aktuálnej situácii považujeme za dôležité vyjadriť podporu Ukrajine a jednoznačné odsúdenie krokov Ruskej federácie, ktoré vyústili do vojenskej invázie na ukrajinskom území. Stojíme za Ukrajinou ako suverénnym štátom a vyjadrujeme našu solidaritu ukrajinským občanom, ktorí konfliktom najviac trpia.
Ukrajinským rodinám môžeme pomôcť aj lokálne v mieste, kde žijeme. Ak registrujete rodinu utečencov vo svojom okolí, skúste pozvať aj ich na Férové ráno, môžete im tak pomôcť spoznať vás aj miestnu komunitu.
Pokiaľ pôsobíte ako vzdelávatelia a chcete sa venovať aj téme detskej práce na kakaových plantážach, môžete sa do toho pustiť kedykoľvek počas vyučovania alebo v súvislosti s touto akciou Férové ráno.
Pokiaľ chcete niečo vzdelávacie robiť počas Férového rána, môžete napríklad využiť viacboj v parku, kde pri každom stanovisku môžete športové aktivity doplniť o vzdelávacie. K športovým disciplínam ako napríklad balans na polene, zhadzovanie plechoviek šiškou, lanová prekážka, skok cez švihadlo a podobne môžete pridať stanoviská ako kvíz, tajnička, vyhľadávanie údajov z brožúrky (radi vám ich pošleme).
Nízke výkupné ceny kakaa az toho prameniaca chudoba pestovateľov vedie k využívaniu detskej práce. Na celom svete je podľa Medzinárodnej organizácie práce nútených pracovať 152 miliónov detí, z toho 71 % pracuje v poľnohospodárstve. V Afrike je obeťou detskej práce každé piate dieťa, teda 72 miliónov chlapcov a dievčat.
Vláda v Pobreží Slonoviny síce v roku 2015 schválila revidovaný zákonník práce, ktorý zvýšil minimálny pracovný vek zo 14 na 16 rokov, a zákon o povinnej školskej dochádzke do 16 rokov. Za využívanie detskej práce hrozí zamestnávateľovi až 5 rokov vo väzení. Napriek tomu výskum Tulane University pre americké ministerstvo práce odhaduje, že len v Pobreží Slonoviny a Ghane pracuje v kakaovom priemysle 2,12 milióna detí. Deti nosia ťažké náklady a pracujú s mačetami.
Pestovanie kakaa tiež zásadne prispieva k výrubu pôvodných dažďových pralesov. Narastajúca produkcia kakaa v západnej Afrike nie je spôsobená vyššími výnosmi, ale rozširovaním pestovateľských plôch. V Pobreží Slonoviny sa v roku 1990 pestovalo kakao na 1,6 milióna hektárov, v roku 2017 už na 4,1 milióna hektárov, krajina tak prišla od 60. rokov minulého storočia o 80 % pôvodného dažďového pralesa. Predovšetkým kvôli zakladaniu nových plantáží sú dažďové pralesy teraz len na 4% územia. Západoafrický prales je domovom vzácnych hrošíkov libérijských, slonov pralesných alebo šimpanzov učenlivých. Masívne odlesňovanie vytlačilo šimpanza z ich domoviny do pár posledných útočísk, z pôvodných státisícov slonov zostali posledné stovky. Výrub dažďových pralesov spôsobuje rozširovanie púští a zrýchľuje dopady klimatických zmien po celom svete.
Zapojte sa do akcie Férové ráno, a ukážte tak svoju podporu pestovateľov vo svete. Ako na to? Buď ako organizátori zaregistrujte svoje miesto alebo sa pripojíte k niekomu cudziemu. V sobotu 14. mája 2022 sa spoločne stretnite a zašportujte na podporu pestovateľov. Skúste si na športové stretnutie vziať so sebou fairtradové dobroty, vyfoťte sa na štarte a užite si aktívne Férové ráno s myšlienkou na pestovateľov kávy, banánov alebo práve kakaa.
Celkom 60 % kakaa pochádza z Ghany a Pobrežia Slonoviny, kde rodiny pestovateľov žijú v biede.Vyprodukujú množstvo kakaa, ktoré za rok skonzumuje Európa.Zmenila by sa pre vás chuť čokolády, ak by ste vedeli že mohla začať detskou prácou?Na kakaových plantážach je nútených pracovať cez 2 milióny detí.“Obchod s deťmi je biznis, ktorí robia ľudia tu, v Pobreží Slonoviny.”Našťastie je tu Fairtrade.Lepšie výkupné ceny, demokratické vedenie družstiev a fairtradový príplatok.Fairtrade zakazuje detskú prácu, posilňuje pozície žien a pracuje na odstránení diskriminácie.“Vďaka tomu, akú cenu dostávame za kakao, jeme dobre. Posielame deti do školy.”Podporme pestovateľov vo svete – pridajte sa k Férovému ránu – v sobotu 14. mája.