Férové ráno

Staň sa fairtradovým hrdinom aspoň na jeden deň.

Férové ráno je celorepubliková komunitná akcia, pri ktorej sa ľudia stretávajú a športujú na podporu pestovateľov vo svete. Akcia sa koná na Svetový deň pre fair trade. Tohtoročný ročník je zameraný na podmienky pestovania kakaa v západnej Afrike a upozorňuje problematiku detskej práce. Koná sa v sobotu 14. mája 2022!

Ukážte svoj záujem o pestovateľov v ďalekých krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky. Vyberte miesto a športovú aktivitu, zaregistrujte sa, pozvite ľudí z okolia a stretnite sa na podporu pestovateľov vo svete. Na stretnutie si so sebou vezmite fairtradové dobroty pre doplnenie energie a na mieste si zašportujte. Svojou účasťou ukážte, že chcete svet, kde pestovatelia za svoje kakao dostávajú spravodlivo zaplatené, svet bez detskej práce a výrubu dažďových pralesov.

Ľudia, ktorí pestujú naše kakao si zaslúžia spravodlivé zaobchádzanie a to nebolo nikdy tak urgentné, ako teraz. Pestovatelia v západnej Afrike čelia nielen klimatickej zmene a nízkym výkupným cenám, ale navyše aj vplyvom pandémie COVID-19. Ľudia v Ghane a Pobreží Slonoviny vypestujú 60 percent všetkého kakaa vo svete, napriek tomu žijú v chudobe a na pestovanie musia využívať tú najlacnejšiu pracovnú silu – deti. Len v týchto dvoch krajinách je nútených na kakaových plantážach pracovať cez 2 milióny detí. Veľkí výrobcovia čokolád Mars, Nestlé alebo Hershey sa pred 20 rokmi zaviazali, že prestanú pri výrobe používať kakao pozberané deťmi. Väčšina dnes vyrobenej čokolády však stále začína detskou prácou.


Túto situáciu pestovatelia zvládajú lepšie vďaka zapojeniu do systému Fairtrade. Tu za svoje kakao dostávajú lepšie zaplatené, pestujú šetrne k životnému prostrediu a deti môžu posielať do školy. Spoločne a demokraticky v družstvách rozhodujú o fairtradovom príplatku, stavajú z neho školy, studne a zlepšujú efektivitu pestovania. Pestovateľom fairtradového kakaa v Pobreží Slonoviny sa za posledných niekoľko rokov zvýšili príjmy o 85 % a veľká časť z nich presiahla hranicu extrémnej chudoby.

  • ORGANIZÁCIA FÉROVÉHO RÁNA
  • FAIRTRADOVÉ DOBROTY
  • PROTICOVIDOVÉ OPATRENIA
  • PODPORA UKRAJINY
  • TIPY PRE VZDELÁVANIE
  • PROBLÉMY PRI PESTOVANÍ KAKAA

Zapojte sa do akcie Férové ráno, a ukážte tak svoju podporu pestovateľov vo svete. Ako na to? Buď ako organizátori zaregistrujte svoje miesto alebo sa pripojíte k niekomu cudziemu. V sobotu 14. mája 2022 sa spoločne stretnite a zašportujte na podporu pestovateľov. Skúste si na športové stretnutie vziať so sebou fairtradové dobroty, vyfoťte sa na štarte a užite si aktívne Férové ráno s myšlienkou na pestovateľov kávy, banánov alebo práve kakaa.

Vďaka za vašu účasť a angažovanosť!Kontakt: 
Lukáš Bulko
Fairtrade Česko a Slovensko
+421 902 727 117‬
lukas.bulko@fairtrade-slovensko.sk