Ou! Bohužiaľ tento rok túto na Slovensku neplánujeme organizovať. Radi by ste sa zapojili v budúcnosti? Napíšte nám mail stanislav.kominek@fairtrade.cz a my vám dáme vedieť, akonáhle ju opäť spustíme!
Férový piknik je komunitná akcia, na ktorej sa ľudia stretávajú a piknikujú na podporu pestovateľov vo svete zapojených do hnutia fair trade. Koná sa vždy druhú májovú sobotu pri príležitosti Svetového dňa pre fair trade, tento rok teda 13. mája 2023. Ľudia na desiatkach miest Slovenskej republiky piknikujú a spoločne si vychutnávajú fairtradové a lokálne dobroty. Pridajte sa a zaregistrujte svoje piknikové miesto!
Pestovatelia zapojení do systému Fairtrade dostávajú za svoju kávu, kakao alebo banány spravodlivejšie zaplatené a pestujú šetrnejšie k životnému prostrediu. Pestovatelia sa bežne stretávajú s nízkymi výkupnými cenami, ktoré ich vedú k chudobe a využívaniu detskej práce, ale aj dopadmi klimatickej zmeny. Zapojením do fairtradových družstiev majú šancu na lepšiu budúcnosť.
Ukážte aj vy zapojením do akcie vašu podporu ľuďom, ktorí pre nás pestujú potraviny v ďalekých krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky. Zaregistrujte svoje piknikové miesto a pozvite ľudí z okolia. vašim účastníkom môťete ponúknuť aj sprievodný program ako fairtradový kvíz alebo výstavu o živote pestovateľov kávy zameranú na chudobu a klimatickú zmenu, ktoré vám pošleme v rámci organizačného balíčka. Môžete tiež na mieste popri pikniku usporiadať hry pre deti, súťaže, blší trh, jogové cvičenie, alebo napríklad malý koncert či diskusiu.
Aktuálny ročník Férového pikniku venujeme pestovateľom kávy. Kávu pestuje približne 25 miliónov drobných pestovateľov. Ich rodinné pozemky pokryjú 80 % svetovej produkcie kávy. Vďaka plodom ich práce sa vo svete vypije denne odhadom 1,6 miliardy šálok kávy. Podľa analýzy platformy Enviritas žije 44 % pestovateľov v chudobe, teda s menej než 3,2 USD na deň. Celých 22 % dokonca v extrémnej chudobe, s menej než 1,9 USD na deň. Čelia predovšetkým nízkym výkupným cenám, rastúcim nákladom na pestovanie a s neistotou dobrého zberu, ktorú zosilňujú vplyvy klimatickej zmeny. Do roku 2050 má podľa odhadov dôjsť k úbytku plôch vhodných na pestovanie kávy arabika o polovicu. Milióny pestovateľov musia konať rýchlo – prispôsobiť svoje pozemky zmene klímy. Ani to však nemusí stačiť a s pestovaním kávy budú musieť mnohí kvôli cenovej a klimatickej kríze skončiť.
Systém Fairtrade združuje už 838 000 drobných pestovateľov kávy a dáva im šancu na lepšiu budúcnosť. Pestovatelia spojení vo fairtradových družstvách majú istotu stabilnej výkupnej ceny a môžu lepšie participovať na svojom rozvoji. Demokraticky rozhodujú o využití bonusového fairtradového príplatku, spoločne prijímajú rozhodnutia v prospech udržateľných spôsobov pestovania, ochrany detí, sociálnych podmienok pestovateľov a životného prostredia.
Zorganizujte Férový piknik pre ľudí vo svojom okolí. Vyberte príjemné piknikové miesto na stretnutie v sobotu 13. mája 2023, zaregistrujte sa do mapy, pripravte sprievodný program, pozvite ľudí a užite si Férový piknik. Zapojiť sa môžete aj ako účastníci, v takom prípade pozrite na mapu a pridajte sa do jedného z organizovaných Férových piknikov.
Ako organizátorov vás čaká tento postup:
Vyberte piknikové miesto – ideálne sú záhrady, parky alebo námestia, miesto musí byť verejne prístupné, aby sa mohli pridať ľudia zo susedstva.
Zaregistrujte sa – keď svoje miesto zaregistrujete, zavoláme vám a pridáme vaše miesto na mapu. Pošleme vám informačný email a v apríli organizačný balíček, v ňom nájdete vlajočky na označenie miesta, sadu 6 plagátov približujúcich podmienky pestovania kávy, pár plagátov na propagáciu akcie, kávové noviny a pár ďalších informačných materiálov.
Pozvite ľudí z okolia – najviac ľudí príde z tých, ktorých sami osobne pozvete, môžete ale okrem svojich kamarátov a známych pozvať aj ľudí z okolia. Využite sociálne siete, osloviť môžete väčší počet ľudí cez médiá alebo miestny spravodaj (vzorovú tlačovú správu vám pošleme do emailu).
Sprievodný program – popri pikniku môžete vašim účastníkom nachystať aj fairtradový kvíz alebo výstavu o živote pestovateľov kávy zameranú na chudobu a klimatickú zmenu, ktoré vám pošleme v rámci organizačného balíčka. Môžete tiež na mieste popri pikniku usporiadať vlastné aktivity ako napríklad hry pre deti, súťaže, blší trh, jogové cvičenie, alebo napríklad malý koncert či diskusiu. Sprievodné aktivity s vami radi telefonicky skonzultujeme.
Usporiadajte piknik – v sobotu 13. 5. 2023 príďte do parku o niečo skôr a vyveste tam vlajočky z organizačného balíčka, označíte tak prehľadne miesto stretnutia. Prineste si fairtradové dobroty.
Pošlite nám fotku – my budeme radi za poslanie počtu zúčastnených ľudí a fotku z vášho Férového pikniku.
Ako účastníci máte tieto možnosti zapojenia:
Zúčastnite sa Férového pikniku – vyberte si z mapy jedno z miest a prineste si tam košík s fairtradovými dobrotami, svojou účasťou ukážte, že vám záleží na životoch pestovateľov vo svete.
Pridajte si na facebooku rámček Piknikujem férovo – na svoj profilový obrázok ho môžete pridať na www.facebook.com/profilepicframes, vyberte tam Piknikujem férovo od Fairtrade Česko a Slovensko.
Používajte hashtag #PiknikujemFerovo – pri zdieľaní svojich príspevkov alebo fotiek z pečenia, nákupu alebo samotného pikniku použite v texte aj spoločný hashtag.
Na čom si pochutnať na Férovom pikniku? Piknikujeme na podporu dôstojného života pestovateľov vo svete, preto sa hodí vziať so sebou fairtradové dobroty ako banány, káva, kakao, trstinový cukor, ovocné džúsy, quinoa a môžete ich kombinovať s tými lokálnymi, farmárskymi a bio. Môžete si upiecť buchtu z fairtradového kakaa a cukru, lokálnej bio múky, medu od miestneho včelára a vajíčok od suseda. Nemáte čas ani chuť na pečenie? Potom stačí šálka kávy či kakaa a k nej chleba natretý džemom z jahôd z vašej záhradky alebo syrom od miestneho farmára.
Z pomedzi výrobkov certifikovaných známou FAIRTRADE, ľahko zoženiete fairtradovú kávu, čokoládové skladkosti, čaj, banány alebo ovocné džúsy. Na Slovensku sú tri certifikované pražiarne kávy, a to Roaster Brothers, Cafezia a Samay. Medzi najväčších predajcov Fairtade kávy patria spoločnosti Tchibo, Lidl a OMV, zatiaľ čo Fairtrade bio banány nájdete v predajniach Kaufland, Yeme a Bioland. Čokolády, sušienky a ďalšie výrobky vyrobené z fairtradového kakaa sú dostupné v takmer všetkých obchodných reťazcoch aj sieťach bioobchodov. Na trhu sa postupne stávajú dostupnejšie aj ďalšie produkty s certifikáciou Fairtrade, napríklad pomarančové džúsy, bavlnené tašky, kokosové mlieko, kvety. Ak chcete vedieť ako rozpoznať výrobky Fairtrade, pomôcť vám môže podstránka na našom webe.
Vzhľadom na pretrvávajúci konflikt na Ukrajine je pre nás naďalej veľmi dôležité vyjadrovať podporu tejto krajine a odsudzovať konanie Ruskej federácie. Vojna trvá už viac ako rok a naša podpora Ukrajine zostáva neochvejná. Ukrajina si ako suverénny štát zaslúži našu solidaritu a podporu, najmä pre ukrajinský ľud, ktorý konfliktom najviac trpí.
Okrem vyjadrenia podpory môžeme ukrajinským rodinám, ktoré boli v dôsledku konfliktu vysídlené, ponúknuť aj praktickú pomoc. Keďže vojna pokračuje, chceme vás povzbudiť pokračovať v pomoci týmto rodinám a to aj v našich miestnych komunitách. Ak registrujete rodinu utečencov vo svojom okolí, môžete pozvať aj ich na podujatie Férový piknik. Môže to byť pre nich príjemný spôsob, ako sa spojiť s miestnou komunitou a dozvedieť sa o nej viac.
Pokiaľ pôsobíte ako vzdelávatelia a chcete sa venovať aj téme chudoby pestovateľov kávy a klimatickej kríze, ktorej čelia, môžete sa do toho pustiť kedykoľvek počas vyučovania alebo v súvislosti s touto akciou Férový piknik.
V rámci bežného vzdelávania môžete využiť naše vzdelávacie materiály. Ponúkame napríklad vzdelávaciu lekciu Kávová kríza, 14 panelovú výstavu Kávová kríza, ktorá je obsahovo bohatá a do témy zasvätí komplexným spôsobom, alebo 22 minútový dokumentárny film Hedviky Michnovej Its Bean Too Hot, ktorý ukazuje, ako sa pestovatelia kávy vyrovnávajú so zmenou klímy. Rádi vám tiež pošleme informačné materiály v balíku.
Pokiaľ chcete niečo vzdelávacie robiť počas Férového pikniku, môžete napríklad využiť kvíz, tajničku, či vyhľadávanie údajov z brožúrky (radi vám ich pošleme).
Aktuálny ročník Férového pikniku venujeme pestovateľom kávy. Kávu pestuje približne 25 miliónov drobných pestovateľov. Ich rodinné pozemky pokryjú 80 % svetovej produkcie kávy. Vďaka plodom ich práce sa vo svete vypije denne odhadom 1,6 miliardy šálok kávy. Podľa analýzy platformy Enviritas žije 44 % pestovateľov v chudobe, teda s menej než 3,2 USD na deň. Celých 22 % dokonca v extrémnej chudobe, s menej než 1,9 USD na deň. Záväzky veľkých nadnárodných spoločností, že obchod s kávou bude udržateľnejší, sa nie vždy plnia.
Pretrvávajúca kríza cien kávy postihuje pestovateľov od 90. rokov 20. storočia a napriek občasným výkyvom pretrváva dodnes. Pestovatelia čelia dlhodobo nízkym výkupným cenám, rastúcim nákladom na pestovanie a s neistotou dobrého zberu, ktorú zosilňujú vplyvy klimatickej zmeny. Pestovatelia kávy trpia aj dôsledkami koloniálnych praktík, v Kolumbii napríklad čelia multigeneračne násiliu a neistote, ktoré majú korene v nerovnostiach a traumách kolumbijskej spoločnosti od čias kolonializmu.
Klimatická zmena pre pestovateľov znamená aj zvyšovanie teplôt, šírenie škodcov a hubových chorôb, zmeny počasia a zmeny oblastí vhodných na pestovanie kávy. Klimatické zmeny ohrozujú aj pôvodné lesy, biodiverzitu a životné podmienky všetkých obyvateľov planéty. Podľa štúdie z roku 2021 by do roku 2050 mohla byť nepoužiteľná až polovica pôdy, ktorá sa v súčasnej dobe na rôznych miestach sveta používa na pestovanie kávy arabika.
Milióny pestovateľov musia konať rýchlo – prispôsobiť svoje pozemky zmene klímy. Ani to však nemusí stačiť a s pestovaním kávy budú musieť mnohí kvôli cenovej a klimatickej kríze skončiť. Rastúci celosvetový dopyt po káve pridáva aj na hrozbe výrubu dažďových pralesov (IDH, 2020). Scenár ktorý by pokryl dopyt nastolený v súčasných trendoch, by si vyžadoval zdvojnásobenie alebo dokonca strojnásobenie produkcie kávy, aby sa pokryl dopyt v roku 2050 (WCR, CI). Znamenalo by to potrebu uvolnenia ďalších 10 – 20 miliónov hektárov pôdy. Takáto strata tropického lesa by mala za následok približne 1,65 – 3,3 gigaton dodatočných emisií uhlíka. Malo by to zničujúci vplyv nielen na ekosystémy a biodiverzitu, ale aj na komunity – a priemysel vo všeobecnosti –, ktoré sa spoliehajú na tieto prírodné zdroje pri výrobe kávy. Tento scenár priamo podkopáva klimatické záväzky a ciele znižovania emisií obchodníkov a pražiarov ako Olam, Nestlé a Starbucks. ZDROJ
Fairtrade vytvára alternatívny obchodný model a dáva pestovateľom šancu získať znalosti, ako s týmito dopadmi lepšie bojovať a napríklad používať na zavlažovanie dažďovú vodu, prejsť na pestovanie odolnejších odrôd rastlín, sadiť stromy medzi kávové kríky a diverzifikovať svoje plodiny. Systém Fairtrade prostredníctvom podporovania družstevníckej spolupráce, spolu s udržateľnými postupmi pestovania kávy umožňuje drobným pestovateľom kávy v horách a domorodým komunitám udržať si silné spojenie s prírodou a svojimi kultúrnymi tradíciami.
Zapojte sa do akcie Férový piknik a ukážte tak svoju podporu pestovateľov vo svete. Ako na to? Buď ako organizátori zaregistrujte svoje miesto alebo sa pripojíte k niekomu ďalšiemu. V sobotu 13. mája 2023 sa spoločne stretnite a piknikujte na podporu pestovateľov. Na akcii môžete pripraviť sprievodný program. Strávte príjemný komunitný čas s myšlienkou na pestovateľov z krajín Latinskej Ameriky, Afriky a Ázie, pestovateľov plodín ako káva, banány alebo kakao.