Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol, každý Slovák či Slovenka vypili v roku 2017 takmer tri šálky fairtradovej kávy.

Objemy kľúčových fairtradových surovín spotrebovaných na slovenskom trhu v roku 2017 v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi výrazne vzrástli. „Pri káve, ktorá je akousi vlajkovou loďou Fairtrade, ide o viac ako päťdesiat percentný nárast, predaj výrobkov s fairtradovým kakaom vzrástol dokonca o viac ako dvesto percent, hovorí Hana Chorváthová, riaditeľka Fairtrade Česko a Slovensko a pripomína, že podobne dynamický bol medziročný nárast slovenského trhu s výrobkami Fairtrade aj v predchádzajúcom období. „Predaj na slovenskom trhu sledujeme od roku 2014, kľúčové ukazovatele, ako je predaj kávy alebo kakaa, sa pravidelne zvyšujú o desiatky percent. Len pre porovnanie, v roku 2014 sa na Slovensku predalo 33 ton certifikovanej Fairtrade kávy, vlani už to bolo 104 ton.“

Nárast objemov predaných fairtradových surovín je dôležitý. „Čím viac výrobkov s certifikáciou Fairtrade sa na trhu uplatní, tým viac sa ich pestovateľom z krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky podarí predať za podmienok Fairtrade – teda za cenu, ktorá skutočne pokrýva náklady udržateľnej produkcie vrátane práce roľníkov,“ vysvetľuje Chorváthová. Okrem poskytnutia minimálnej výkupnej ceny poskytuje systém Fairtrade pestovateľom tiež takzvaný fairtradový príplatok. „Ten slúži družstvám roľníkov na to, aby mohli investovať do rozvoja svojich fariem, ale tiež svojich komunít, napríklad do stavby škôl, zabezpečenia nezávadnej pitnej vody a podobne. Za výrobky, ktoré si vlani slovenskí zákazníci kúpili, získali družstvá pestovateľov na fairtradovým príplatku 95 tisíc eur, čo je o 106 percent viac ako v roku 2016,“ hovorí Chorváthová.

Podiel fairtradovej kávy stúpol z 0,47 na 0,7 percenta, celkom jej Slováci vlani vypili 15 miliónov šálok.

Na slovenskom trhu sa vlani predalo 130 ton fairtradovej kávy (medziročný nárast 56 %). Ide o hmotnosť nepražených zŕn, čo zodpovedá zhruba 104 tonám praženej zrnkovej kávy. Pri celkovej spotrebe kávy v SR, ktorú udáva Štatistický úrad Slovenskej republiky, to znamená podiel 0,7 % (v roku 2016 to bolo 0,47 %). Z takéhoto množstva fairtradovej kávy by sa dalo pripraviť takmer 15 miliónov šálok. Pre lepšiu predstavu to znamená, že každý Slovák vrátane detí vypil v roku 2017 takmer tri šálky fairtradovej kávy.

Medzi najväčších predajcov fairtradovej kávy na Slovensku patrí Tchibo, OMV (predaj na čerpacích staniciach) a MIKO Káva, významne rastú aj predaje spoločností LIDL (okrem iného zavádzajú fairtradovú kávu do svojich nápojových automatov), Segafredo Zanetti a Cafe Agust.

Rekordný nárast spotreby fairtradového kakaa a cukru

O 212 % vzrástla vlani na slovenskom trhu spotreba fairtradového kakaa. Je to dôsledok zavedenia Fairtrade programu pre kakao (Fairtrade cocoa programme), ktorý funguje už od roku 2014, zjednodušuje spracovateľom podmienky pri výrobe produktov z fairtradového kakaa a pestovateľom kakaa dáva viac príležitostí k uplatneniu ich produkcie za podmienok Fairtrade. Vďaka tomu sa výrobky s fairtradovým kakaom uplatňujú stále viac aj vo veľkých obchodných reťazcoch. Napríklad LIDL Slovensko v minulom roku zaviedol do svojho sortimentu radu výrobkov z Fairtrade programu pre kakao a predal tak výrobky z fairtradového kakaa vyrobeného z 97 ton kakaových bôbov. Podobný nárast zaznamenal aj reťazec Kaufland.

Podobne sa vďaka Fairtrade programu pre cukor podarilo na slovenskom trhu uplatniť viac fairtradového trstinového cukru, celkom 14 ton, čo je dvakrát toľko ako v roku 2016. Zásluhu na tom má predovšetkým predaj ochutených nápojov spoločnosti Voslauer v sieti dm drogérií.

Za nárastom spotreby fairtradovej bavlny (20 ton v roku 2017) potom stojí hlavne reťazec Kaufland, ktorý do uniforiem z fairtradovej bavlny (tričká, košele) obliekol všetkých svojich zamestnancov.

118 150 Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol, každý Slovák či Slovenka vypili v roku 2017 takmer tri šálky fairtradovej kávy. 2021-03-08