Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie

Bratislava, 24. augusta 2016 – Na Slovensku sa v rámci 58 značiek predáva viac ako 280 produktov so známkou FAIRTRADE.

Organizácia Fairtrade Česko a Slovensko sleduje predaje na slovenskom trhu od roku 2014. Z aktuálnych dát za rok 2015 vyplýva, že okrem výrazného nárastu niektorých produktových kategórií bol zaznamenaný tiež príchod nových obchodníkov a uvedenie nových výrobkov.

Hana Chorváthová, riaditeľka Fairtrade ČS, k vývoji uviedla: „Najviac predávaným výrobkom ostáva káva, jej predaje tvoria 60% celkových objemov výrobkov so známkou FAIRTRADE. V priebehu roku 2014 sa na Slovensku predalo celkom 33 ton certifikovanej fairtradovej kávy, v roku 2015 až 45 ton. Jedná sa o 35% nárast.“

K najvýznamnejším zmenám na trhu patrilo uvedenie nových značiek čokoládových výrobkov a príchod nových predajcov. U čokolády sme zaznamenali nárast z 2,3 tony predanej čokolády v roku 2014 na rekordných 21 ton v roku 2015.

Prvý raz sa v roku 2015 dostali na trh tiež výrobky s označením Fairtrade program pre kakao (Fairtrade cocoa programme), ktorý zjednodušuje spracovateľom podmienky pri výrobe čokolády a dáva družstvám farmárov nové obchodné príležitosti. Výrobky s týmto označením predstavovali v minulom roku až 60 % celkového predaja čokolády. V nadväznosti na tento program prichádza v roku 2016 Fairtrade program pre cukor (Fairtrade sugar programme).

Medzi ďalšie predávané fairtradové výrobky (ďalej „FT“) patrí napríklad čaj, ktorý v minulom roku tvoril 3,7 % celkových predajov. Zvyšok predajov tvorí ostatné potraviny, kam patrí predovšetkým cukor a výrobky z neho (napríklad džemy, zmrzliny apod.), bavlna a kozmetika.

Na slovenskom trhu sa v súčasnosti predáva 58 značiek, čo predstavuje celkom 289 produktov. Je medzi nimi napr. TCHIBO SLOVENSKO so svojimi 13 kaviarňami a eshopom, Marks and Spencer, TESCO STORES a Kaufland Slovenská republika s privátnymi značkami. Medzi novinky patrí v tomto roku spoločnosť OMV Slovensko s FT kávou ponúkanou v rámci konceptu VIVA Café na čerpacích staniciach a spoločnosť Unilever Slovenská republika, ktorá do reťazcov Billa a TESCO STORES dodáva FT zmrzliny Ben&Jerry´s. K dlhodobým predajcom patrí spoločnosť Miko Káva, ktorá dodáva FT kávu a čaje PURO. Úspešne na trh vstúpila tiež nemecká spoločnosť Hans Riegelein, ktorá predáva v obchodných reťazcoch sezónne čokoládové cukrovinky, ako sú napr. Vianočné a Veľkonočné figúrky. Na Slovensku je zatiaľ jediný certifikovaný spracovateľ – pražiareň kávy Ten Senses, ktorá zároveň predáva svoje výroby pod značkou Samay Coffee.

V rámci osláv Svetového dňa pre fair trade sa v máji uskutočnilo podujatie „Férové raňajky“, ktoré propaguje konzumáciu výrobkov pochádzajúcich zo systému Fairtrade. Akciu v Bratislave a Trnave organizovala Nadácia Integra. „Fairtrade vnímame ako efektívny nástroj na zmierňovanie chudoby v rozvojových krajinách. Stačí sa len rozhodnúť pre nákup fairtradových produktov“, uviedol Martin Simon, projektový koordinátor.

150 96 Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie 2021-03-08